Petrol
85.45
3.13%
Euro
17.7805
0.26%
Dolar
18.4844
0.05%
Altın
972.59
1.00%
Borsa
329
0.91%
Bitcoin
375.682
5.63%
22ºC
İstanbul
Çok bulutlu 22 C

  Biden'in yüksek otel faturası dikkat çekti

  Biden'ın İstanbul'da kaldığı 2 gün için 624 bin 734 dolarlık bir otel faturası ödemesi tepkiye yol açtı.
  • 25.11.2014 - 13:46
  Biden'in yüksek otel faturası dikkat çekti

  Biden in yüksek otel faturası dikkat çekti #1

  ABD Başkan Yardımcısı Biden'ın 2 gün için verdiği 624 bin 734 dolarlık otel faturasını duyuran muhafazakar kesime mensup Weekly Standard dergisi ücretin yüksek olduğunu yazdı.

  Dergi ayrıca, Biden'in ziyareti sırasında konakladığı Harbiye'deki Hilton Oteli'nin 200 odasının ve konferans salonunun tutulduğunu da yazdı.

  MASRAF MAKUL

  Biden'ın Türkiye'den ayrılmasının ardından otel faturası internette yayınlayan Amerikan Dışişleri Bakanlığı, konaklama masrafının 'makul' olduğunu vurguladı. Bakanlığın ziyaret tarihleri süresince konaklama, ulaşım ve güvenlik açısından uygun olan otelleri araştırdığı, kriterlere uygun tek yerin Hilton olduğuna karar verilmesinin ardından otelin kapatıldığı belirtildi.

  200 BOŞ ODA HİLTON'DA VARDI

  Açıklamaya göre Kempinski Çırağan Palace, Grand Hyatt Taksim, Marriott Şişli, Four Seasons Bosphorus otellerinde ziyaret tarihinde 200 boş oda yoktu. Wyndham Grand Levent ve Hilton Bomonti de etkinlik düzenlenen noktalara uzaktı. Conrad Oteli'nin de tadilat çalışması olduğu için güvenlik sorunu yaşanabileceği gerekçesiyle elendiği ifade edildi.

  ESAD MUTABAKATI

  Beyaz Saray'dan gönderilen brifing deşifresine göre ABD yönetiminden üst düzey yetkililer, Biden Air Force-2 uçağıyla İstanbul'dan dönerken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Basın toplantısında, Erdoğan ile Biden'ın konuştukları konulara ilişkin genel, kısa bilgiler verdiği ve İncirlik üssü ve Esad'dan bahsedilmediği hatırlatılınca yetkili, "Bu noktadan sonra nereye gideceğimiz konusunda daha büyük şeffaflığa ulaştık. Çözülmeyen bazı ilave sorunları vardı. Her iki yönetim bunların üzerinde gelecek günlerde kafa yoracak" dedi. ABD ile Türkiye'nin, Suriye'yi şiddet yanlısı aşırı gruplar için mıknatısa dönüştürenin de Esad olduğu konusunda mutabık kaldıklarını da ekledi.

  İNCİRLİK GÖRÜŞÜLÜYOR

  Yetkili, İncirlik üssünün kullanımıyla ilgili soruya da şu yanıtı verdi: "Türkler platformlarını biraz daha (kullanıma) açmadan önce bizimle tamamen aynı fikirde olmak istediklerinde net oldular. Bu noktada ilerleme kaydettiğimizi söylemek isterim."


  Görüş Bildir