Euro
9.6947
0.12%
Dolar
8.0717
0.01%
Altın
452.26
0.43%
Borsa
1.409
0%
Bitcoin
508.863
-0.84%
8ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 8 C

  Binali Yıldırım: Rusya'nın füze taşıması Montrö'ye aykırı

  Yıldırım, Rus gemisinin İstanbul Boğazı’ndan geçerken füze taşımasının Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin ihlali anlamına geldiğini söyledi.
  • AA
  • 07.12.2015 - 09:10
  Binali Yıldırım: Rusya'nın füze taşıması Montrö'ye aykırı

  YILDIRIM

  Bakan Yıldırım, bugün bir Rus gemisinin boğazdan geçişi sırasında bir askerin karadan havaya atılan füzeyi boğaz geçişi boyunca omzunda atış pozisyonunda taşımasını değerlendirdi.

  ÜLKEYE ZARAR VERECEK TUTUM VE DAVRANIŞ OLMADIĞI TAKDİRDE..

  Boğazdan masum geçiş hakkının tüm ticari gemiler için mevcut olduğunu dile getiren Yıldırım, ülkeye zarar verecek tutum ve davranış olmadığı sürece bu hakkı herkesin kullanabileceğini belirtti.

  MONTRÖ BOĞAZLAR SÖZLEŞMESİ'NİN İHLALİ

  Ancak açık bir tehdit, tahrik unsuru varsa kuşkusuz gerekli önlemlerin alınacağını anlatan Yıldırım, "Rus savaş gemisinin İstanbul Boğazı’ndan geçtiği sırada üzerinde füzeli askerlerin görülmesi hoş karşılanacak bir durum değildir. Bu açık bir tahrik unsurudur. Üstelik Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin ihlali anlamına da gelir" diye konuştu.

  Bakan Yıldırım, provokasyon ve açık tacizkar tavırlar sergilendiği sürece Türkiye’nin gerekli önlemleri alabilecek kabiliyette olduğunu sözlerine ekledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir