Petrol
95.38
1.85%
Euro
18.4052
0.70%
Dolar
18.0918
0.80%
Altın
1.026
0.92%
Borsa
2999
0.64%
Bitcoin
428.192
0.03%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C

  Bir dönem fişlenen Bursa Valisi: Kin tutmayız

  28 Şubat'ta fişlenen Bursa Valisi Harputlu: Bizim inancımızda kin tutmak yok..
  • 16.01.2012 - 18:19
  Bir dönem fişlenen Bursa Valisi: Kin tutmayız

  Bir dönem fişlenen Bursa Valisi: Kin tutmayız #1

  Bursa Şehir Gazetesi'nden Pınar Yeniyiğit'e açıklamalarda bulunan Bursa Valisi Şahabettin Harputlu, 28 Şubat dönemindeki fişlemelerle ilgili konuştu. Harputlu, 'Kimi zaman insanlar solcu diye, kimi zaman faşist diye ve kimi zaman da insanlar irticacı diye damgalandı, itildi kakıldı ve bu milletin evlatları ciddi manada heder edildi. Hem hasım haline getirildi hem de çok ciddi bir potansiyel eritildi. Dolayısıyla o gücün iktidar olduğu dönemlerde kendinden olmayan herkesi yok etmek ya da sindirmek adına bu tür talihsiz yöntemlerdir yapılanlar. Artık o yöntemlerin tarihin çöplüğüne karıştığını görmek istiyoruz. Bizim inancımızda kin tutmak yoktur.' diye konuştu.

  KİMİLERİ SOLCU DİYE KİMİLERİ DE İRTİCACI DİYE FİŞLENDİ

  Vali Harput, hakkında "fişleme yapıldığı" iddiaları üzerine sorulan 28 Şubat süreciyle ilgili soruya şu sözlerle cevap verdi: "Türkiye'de henüz demokrasinin gelişmediği, kim güçlü ise onun haklı sayıldığı bir dönemde çok değişik uygulamalar söz konusu oldu. Kimi zaman insanlar solcu diye, kimi zaman faşist diye ve kimi zaman da insanlar irticacı diye damgalandı, itildi kakıldı ve bu milletin evlatları ciddi manada heder edildi. Hem hasım haline getirildi hem de çok ciddi bir potansiyel eritildi. Dolayısıyla o gücün iktidar olduğu dönemlerde kendinden olmayan herkesi yok etmek ya da sindirmek adına bu tür talihsiz yöntemlerdir yapılanlar. Artık o yöntemlerin tarihin çöplüğüne karıştığını görmek istiyoruz. Bizim inancımızda kin tutmak yoktur.

  MAĞDUR VE MAZLUM OLANLAR VARDI

  Mağdur olan, mazlum olan çok insan vardır bu süreçte. Mağduriyetlerin zaman içerisinde kanunlarla hukuksal yoldan giderilmesi söz konusudur. Hakları verilmiştir ve verilmeye devam edilecektir. Sadece yasal hak değildir konu. Toplumsal itibarın da sağlanması lazım. İnsanların birbirini o farklı inanç, bu farklı inanç şeklinde görmemesi lazım. Toplum olarak birbirimizi tamamlayıcı şekilde görmemiz lazım. Önce halk birbirini kabul ederse, yanlış yapmak isteyenlere de halk tepki koyar. Bu çok önemli... Hangi güç gelirse gelsin, o güç bir yanlış yaptığı zaman, 'biz bu insanlarla beraberiz, sen yanlış yapıyorsun' deyip o gücü elinde bulunduranlara karşı tavır koyacaktır. Biz böyle bir Türkiye istiyoruz."

  BURSA ŞEHİR OLARAK TURİZMDE YOK

  Gündemi fazlaca meşgul eden turizm konusuyla ilgili olarak da konuşan Harput, şunları söyledi: "Bursa'nın turizm potansiyeli çok zengin. Türkiye'de ve dünyada pek çok ülke ve şehir sahip olduğu bir tek değerle marka haline geliyor. Deniziyle, dağıyla, termal potansiyeli ile... Bursa'da bu değerlerin hepsi var ama biz şehir olarak turizmde yokuz. Niye yokuz? Çünkü mantalite olarak turizm gündemimizde yok. Yıllarca şehrin yönetiminin gündeminde olmamış, sektörlerin gündeminde olmamış çünkü. Turizm dediğimiz zaman, bir tane zenginin gelip bir yere otel yapması değil konu. Turizm dendiği zaman, 54 meslek turizmden imkan sağlıyor. Özellikle Bursa için turizm o kadar önemli ki; bir ilaç gibi. Nisan ayında gerçekleştireceğimiz büyük turizm buluşmasına 2 bin civarında katılımcı bekliyoruz. 20'den fazla bakan ile Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bizzat katılacağı, turizm ve emlak yatırımcılarının, acentelerin, sektörün ileri gelenlerinin katılacağı bir büyük buluşma gerçekleştireceğiz. 3 ya da 4 gün sürecek. Nihai tarihi Sayın Başbakanımızın kararıyla belli olacak. Turizm Bakanlığı 5-6 Nisan tarihlerini önerdi, ancak Sayın Başbakanımızdan gelecek yanıtı bekliyoruz. Bu buluşma bir dönüm noktası."

  DAĞYENİCE PROJESİ

  Dağyenice projesiyle ilgili yapılan spekülasyonlara da değinen Vali Harput, kimi göndermelerle bu konuyu şöyle değerlendirdi: "Termal Köyü Projesi ile ilgili yer konusunda çelişki yok. Sorun da yok bu konuda. Bursa Büyükşehir Belediyesi ile paralel açıklamalar yapan Yeşil Bursam Derneği'nin Termal köyünün Sıcak Su bölgesinde gerçekleştirilmesi konulu yönlendirmesi mevcut. Ancak biz Dağyenice diyoruz. 'Sıcak Su'daki termal potansiyelin değerlendirilmesi ile Dağyenice konusu tamamen ayrı şeyler. Sıcak Su bölgesinde biz çok kaliteli bir termal su bulduk. Bu suyun kullanımını bu bölge için hedefliyoruz tabii ki ama tatil köyü dendiği zaman olay çok farklı. Sıcak su zaten olabilecek birkaç adet lüks turistik otelle desteklenecek. Biz de bu öneriyi sürekli gündeme getiriyoruz. Hem Büyükşehir Belediyesi'ne öneriyoruz hem turizmcilere öneriyoruz. Tatil köyü olayı çok farklı bir olaydır."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir