Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
378.051
0.66%
22ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 22 C
  Bir inadına terör bildirisi de yurt dışından geldi

  Bir inadına terör bildirisi de yurt dışından geldi

  Askeri polisi katliamcı gibi gösteren Türk akademisyenlere yurt dışından da destek bildirisi geldi.
  • 15.01.2016 - 12:29

  Türkiye, askerin polisin katliamcı gibi gösterildiği, PKK'ya tek laf edilmeyen akademisyen bildirisini tartışırken bir bildiri de yurt dışından geldi. Türkiye'nin IŞİD'e yardım ve Kürtlere baskıyla suçlandığı bildiriye imza atanlar arasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'ye davet ettiği Noam Chomsky de var.

  Bildirinin ilk sırasında imzası bulunan Noam Chomsky, Türk akademisyenlerin yayınladığı bildiriye de imza atmıştı.

  BİLDİRİYE GÖRE DEVLET, KÜRTLERİ KATLEDİYOR

  Bildiride akademisyenlerin yanı sıra, Avrupa Parlamentosu üyeleri, eski bakanlar, Arjantin’den milletvekilleri, sosyalist parti başkanlarının da imzaları bulunuyor. "IŞİD’e yardım ve yataklığa son! Kürtleri ezmeyi ve katletmeyi durdurun!" başlığı taşıyan bildiride, Türkiye'de yönetim, Doğu ve Güneydoğu ile Ortadoğu'da "korkunç" bir politika izlemekle eleştiriliyor. Bildiride IŞİD'e destek vermekle suçlanan Türkiye için, "Bu bulgular, Türkiye hükümetinin IŞİD petrolünün Türkiye yoluyla pazarlanmasına izin vererek, topraklarının dünyanın her yerinden gelen militanlarca örgütün saflarına katılmak için geçiş yolu olarak kullanılmasına müsamaha göstererek, gerektiğinde IŞİD savaşçılarına güvenli bölge ve tıbbi bakım sağlayarak ve hem IŞİD’e hem de başka mezhepçi-tekfirci örgütlere silah sağlayarak IŞİD’e destek olduğu sonucuna işaret ediyor. Bunlar doğruysa ortaya çıkan sonuç, hükümetin, Ortadoğu halklarının ve hatta genel olarak dünya halklarının geleceğine tehdit teşkil eden bir siyasi hareketin işbirlikçisi olduğudur" ifadesi kullanıldı.

  Bir inadına terör bildirisi de yurt dışından geldi #1

  "TÜRKİYE HÜKÜMETİ ATEŞLE OYNUYOR"

  Türkiye'nin Kürtlere baskı uygulamakla da suçlandığı bildiride, sokağa çıkma yasakları, şehirlerin elektrik ve iletişim olanaklarının kısıtlanması, yoğun nüfuslu yerleşimlerde, "çocukların ve sivillerin de öldüğü özel harekat operasyonlarının düzenlenmesi" sert bir dille eleştiriliyor. "Bütün bu olanların sona ermesi gerekiyor, Türkiye hükümeti ateşle oynuyor" denilen bildiride, Türkiye'ye "IŞİD'e desteğe ve Kürtlere baskıya son vermesi" çağrısı yapıldı.

  Bir inadına terör bildirisi de yurt dışından geldi #2

  ABD: TÜRKİYE'NİN DAEŞ SALDIRISI ETKİLİ

  Söz konusu isimler Türkiye'yi DAEŞ'e destek vermekle suçlarken, Türkiye dün örgüte yönelik en kapsamlı operasyonu gerçekleştirdi. DAEŞ'e ait 500 hedef vuruldu, 200 terörist öldü. ABD'li Albay Steve Warren da operasyonla ilgili, "Türkiye'nin IŞİD'in sınır ötesindeki sığınaklarını ve mevzilerini vurduğu top ve tank atışları çok etkiliydi. Tam olması gerektiği gibiydi." dedi.

  ABD'den Türkiye açıklaması: top ve tank atışları çok etkiliydi VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir