Euro
10.1441
0.27%
Dolar
8.6371
0.11%
Altın
493.76
0.31%
Borsa
1.407
1.58%
Bitcoin
374.669
1.54%
18ºC
İstanbul
Bulutlu 18 C
  Birand: Biz askeri desteklemeye hazırdık

  Birand: Biz askeri desteklemeye hazırdık

  Birand: "Medya patronları bize hiçbir zaman 'askeri destekleyeceksiniz' demedi. Gerek de yoktu. Biz hazırdık zaten"
  • 04.10.2012 - 15:42

  Birand: Biz askeri desteklemeye hazırdık #1

  Gazeteci Mehmet Ali Birand, 28 Şubat döneminde medya patronlarının yazı işlerine hiçbir zaman ''askeri destekleyeceksiniz'' diye talimat vermediğini belirterek, ''Gerek de yoktu.  Biz hazırdık zaten'' dedi.

  HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

  "DARBELERİN ANASI 12 EYLÜL'DÜR"

  TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu 28 Şubat-27 Nisan Alt Komisyonu'nun dinlediği Birand, darbe dönemlerini inceleyerek, belgeseller yaptığını söyledi. Darbelerde Soğuk Savaş döneminin etkisi olduğunu ifade eden Birand, ''Darbelerin anası 12 Eylül'dür'' dedi. Birand, 12 Eylül darbesinin Türkiye'nin modelini değiştirdiğini, ülkenin nasıl yönetileceğinin en ince yasalara kadar girdiğini belirtti.

  "PROGRAMA BAŞÖRÜTLÜ ÖĞRENCİ ÇIKARDIĞIM İÇİN ELEŞTİRİLDİM"

  Birand, 28 Şubat sürecini ''postmodern darbe'' olarak niteleyerek, o dönemde askerin yargı, medya ve sivil toplum gibi zaten kullanılmaya hazır mekanizmaları kullandığını dile getirdi. Kendisinin o dönemde tutumunu değiştirmediğini, programına başörtülü öğrenci çıkardığı için acımasız eleştiriler aldığını anlattı. Birand, kendisinden önce komisyona bilgi veren gazetecileri de eleştirerek, ''O dönem askere takla atanlar, burada size neler anlatıyor, hayret ediyorum'' dedi.

  "KOMUTANA 'SİZ İŞİNİZE BAKIN' DEMEZDİK"

  28 Şubat sürecinde medyanın rolünü de değerlendiren Birand, ''Komutanlar bize, 'Vatan nereye gidiyor, görmüyor musunuz?' derdi. Biz de 'Olur mu? Tabii' derdik, 'Siz işinize bakın' denmezdi. Olağanı da buydu. Medya patronları yazı işlerine hiçbir zaman 'Askeri destekleyeceksiniz' demedi. Gerek de yoktu. Biz hazırdık zaten'' diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir