Euro
9.5246
0.08%
Dolar
7.845
-0.21%
Altın
463.01
0.19%
Borsa
1.325
0%
Bitcoin
149.867
2.13%
8ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 8 C

  BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon Ankara'da

  BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Ankara'da temaslarda bulundu.
  • 08.12.2012 - 01:53
  BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon Ankara'da

  BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon Ankara da #1

  Irak temaslarını tamamladıktan sonra Türkiye'ye gelen Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un Ankara'daki ilk durağı Çankaya Köşkü oldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ni kabul etti. Görüşme yaklaşık 50 dakika sürdü. Ban Ki Moon'un bir diğer durağı ise Başbakanlık Resmi Konutu oldu. Ban, burada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Görüşmede Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da bulundu. Bir saat süren görüşmenin en önemli başlığı Suriye'ydi.

  Görüşmede, Suriye'deki şiddetin durdurulması konusu ayrıntılı bir şekilde değerlendirildi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban, daha sonra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte kameraların karşısına geçti. Ban, buradaki açıklamasında da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerinin birlikte hareket etmelerinin önemine işaret etti.

  SURİYE SORUNU

  Genel Sekreter, böylece Beşar Esed'in sorunun çözümü için ikna edilebileceğini ifade etti.

  "Bu sorun daha ne kadar böyle devam edebilir?" diye soran Genel Sekreter, "Her şeye rağmen olumlu düşünerek ve proaktif politika ile bu sorunu çözmeye çalışacağız" ifadesini kullandı.

  Ban ki Moon, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan ile görüşmelerinde, Türkiye'nin, Esed rejiminden kaçan Suriyeliler konusunda uyguladığı açık kapı politikasına ilişkin şükran duygularını ifade ettiğini söyledi.

  Dışişleri Bakanı Davutoğlu da, Suriye'deki siyasi sorunun bir insanlık trajedisi ve iç savaşa dönüştüğünü hatırlatırken, Rusya Devlet Başkanı Putin'in ziyareti başta olmak üzere, Suriye'ye ilişkin diplomatik gelişmeleri detaylı bir şekilde ele aldıklarını belirtti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir