Euro
10.3042
1.88%
Dolar
8.7591
1.24%
Altın
492.41
0.1%
Borsa
1.401
-0.43%
Bitcoin
390.016
3.48%
15ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 15 C

  BM'den Mısır'a uyarı

  BM, "Mısır otoritelerine, yasada yapacakları düzenlemeyi gözden geçirme çağrısı yapıyorum" dedi.
  • 28.11.2013 - 09:28
  BM'den Mısır'a uyarı

  BM den Mısır a uyarı #1

   

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Mısır otoritelerini gösteri yasasında yapmayı planladıkları değişiklik nedeniyle uyararak, "Anayasa referandumu, parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin güvenilirliği için toplanma ve ifade özgürlüğü hayati önem taşımaktadır." ifadesini kullandı.

  CİNSEL SALDIRILAR ENDİŞE VERİYOR

  Genel Sekreter Ban, BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Mısır'da gösterileri dağıtmak için kullanılan şiddet, tutuklamalar ve cinsel saldırılardan ciddi endişe duyuyor. Ban, barışçıl gösteri ve toplanma özgürlüğüne saygı gösterilmesinin önemini de vurguladı.

  Mısır'da gösteri yasasında yapılması planlanan değişiklikler konusunda da endişelerini bildiren Ban, çıkarılacak tüm yasaların uluslararası insan hakları standartları ile uyum içinde olması gerektiğini hatırlattı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin söz konusu yasanın barışçıl toplanma hürriyetinin ciddi şekilde ihlal edilmesine yol açabileceği uyarısına vurgu yapan Ban, "Mısır otoritelerine, yasada yapacakları düzenlemeyi gözden geçirme çağrısı yapıyorum. Mısır'da planlanan anayasa referandumu, parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin güvenilirliği için toplanma ve ifade özgürlüğü hayati önem taşımaktadır" ifadesini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir