Petrol
96.02
-0.65%
Euro
18.3351
0.20%
Dolar
17.961
0.06%
Altın
1.031
0.02%
Borsa
2795
0.00%
Bitcoin
430.111
0.75%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C
  Böcek operasyonunda detaylar ortaya çıkıyor

  Böcek operasyonunda detaylar ortaya çıkıyor

  Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlık döneminde ofisine dinleme cihazları yerleştiren şüphelilerin nasıl kadrolaştığı ortaya çıkmaya başladı.
  • 09.02.2015 - 10:40

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlık döneminde ofisine dinleme cihazları yerleştiren şüphelilerin kadrolaşması ayrıntılarıyla ortaya çıktı.

  Sabah gazetesinden Mehmet Ali Berber'in haberine göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, Başkanlığı döneminde kullandığı Subayevleri'ndeki Başbakanlık Ofisi'nde çıkan böceklerin bir numaralı şüphelisi Serhat Demir'in, Başbakanlık Koruma Dairesi'nde görevlendirilmesi, böceğe uzanan Paralel kadrolaşmayı ortaya koydu.

  KADROLAŞMANIN ALTINDAN ÇIKAN İSİM

  Kadrolaşmanın altından, Türkiye'den ABD'ye eğitime gönderilen polislerden sorumlu imam olan emniyetçi Semih Teymur çıktı. Teymur'un, ABD'de eğitim alan Paralel polisleri, dönemin Koruma Müdürü Zeki Bulut üzerinden Başbakanlık'a yerleştirdiği ortaya çıktı. Demir'in Başbakanlık'a alınması için de Teymur, bizzat Bulut'a talimat verdi.

  Böcek operasyonunda detaylar ortaya çıkıyor #1

  ERDOĞAN'IN ETRAFI SARILDI

  Böcek soruşturmasında bazı emniyetçilerin itirafları tüm gerçekleri gün yüzüne çıkardı. Buna göre Erdoğan'ın etrafının sarılmasında en kritik dönem 2008 yılıydı. 2007-2008 yıllarında Paralel Yapı, bünyesindeki polisleri yüksek lisans ve doktora için ABD'nin başkenti Washington'a gönderiyordu. Bu gidişler öylesine Paralel Yapı'nın kontrolündeydi ki, burada "TIPS: Turkish Institute For Police Studies" (Turk Police Çalışmaları Enstitüsü) adında bir düşünce kuruluşu bile kuruldu.

  Bu kuruluşta Paralel Yapı, eğitilen polislerin kariyerlerini çizerken, sohbet ve toplantılarını da rahatça yapabiliyordu. Gelenlerin hepsinin imamlığını ise Semih Teymur yapıyordu. Teymur buradaki kişileri gerekli gördüğü yerlere yerleştiriyordu. Zeki Bulut'un Başbakanlık Koruma Dairesi'ne gideceği ABD'de iken belliydi. Semih Teymur, Zeki Bulut'un görevlendirmesi belli olduktan sonra kendisini Serhat Demir'le tanıştırdı ve Başbakanlık'ta görevlendirileceğini söyledi. Kendisinden daha kıdemli olmasına rağmen, Paralel Yapı hiyerarşisinde Teymur'dan daha altta olan Bulut da durumu kabullendi. Böcek soruşturmasında, Ahmet Türer'in alımında Mücahit Arslan'ın referans olduğunu söyleyen Bulut, ABD'deki tüm görüşmeleri ve ilişkilerini gizlemeyi tercih etti.

  ABD'DEN BAŞBAKANLIK'A

  Edinilen bilgilere göre, Başbakanlık Eski Koruma Müdürü Zeki Bulut ile Semih Teymur, ABD'de aynı sohbetlere katılıyordu. Teymur kadrolaşmadan sorumlu olduğu için ABD'de eğitim gören kişiler arasından Başbakanlık'a yerleştirilecek isimleri belirliyordu.

  Zeki Bulut, Teymur'dan daha kıdemli olmasına rağmen, kadrolaşmada Teymur'un sözü geçiyordu. Fakat Teymur'un sürekli dayatmalarından bunalan Bulut ile Teymur arasında gerginlik de yaşandı. Gerginlik Başbakanlık'ta Paralel Yapı'nın çıkarlarına zarar verecek endişesi doğdu. Bunun üzerine Paralel Yapı'nın ABD'deki önemli emniyetçi isimlerinden T.T. ve B.Y. bu konuda bazı girişimlerde bulundu.

  "ONDAN HABERSİZ KUŞ UÇMAZDI"

  Zeki Bulut'un, böcek soruşturması esnasında böcek şüphelisi polisleri tanımadığını söylemesinin de nedeni belli oldu. O dönem Paralel Yapı'nın içinde yer alan ancak 17 Aralık'tan sonra gerçekleri gören bazı emniyetçilerin, Bulut ABD'deyken diğer polislerden daha farklı konumda olduğunu anlattıkları öğrenildi. Öyle ki Bulut, bu pozisyondan dolayı hiyerarşide üssü olan Teymur'a karşı gelebiliyordu. Paralel Yapı içinde bu kadar etkili olan Bulut'un, Başbakanlık'ta da çok etkili olduğu ifade edildi. O dönem görev alan emniyetçilerin, "Zeki Bulut'tan habersiz kuş uçmazdı. Ondan habersiz ya da onayı olmadan Başbakanlık Koruma'ya birinin alınması imkânsızdı" dediği kaydedildi.

  Böcek operasyonunda detaylar ortaya çıkıyor #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir