Dolar
6.8597
0.1006%
Euro
7.7279
0.3154%
Altın
1775.06
-0.0157%
Borsa
115748.47
-0.9916%
G. Altın
392.135
0.2046%
Bitcoin
62784.75
0.0912%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C
  Borcunu hala ödemeyenlere elektrik kesintisi geliyor

  Borcunu hala ödemeyenlere elektrik kesintisi geliyor

  DEDAŞ kampanyaların bitmesinin ardından borcunu hala ödemeyenlerin elektriğini kesmeye başladı.
  • 07.01.2014 - 10:55

  Borcunu hala ödemeyenlere elektrik kesintisi geliyor #1

  Borcunu hala ödemeyenlere elektrik kesintisi geliyor #2

  DEDAŞ’ın, özelleştirme sonrası başlattığı kampanyalar sona erdi. Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’ta son günlerde yapılan ödemeler ve kesme işlemlerinin ardından, kesme işlemi uygulanacak abone sayısı 190 bin seviyesine indi. Özelleştirme öncesinde yeterince uygulanmayan idari ve hukuki müeyyidelerin uygulanması için süreci tavizsiz biçimde işletme kararı alan DEDAŞ ekipleri, borçlu abonelere yönelik elektrik kesme uygulamasına Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’ta eş zamanlı olarak başladı.

  BORÇLU SAYISI 217 BİNDEN 190 BİNE GERİLEDİ

  Yapılan duyurular üzerine çok sayıda abone, kampanyanın son günlerinde borcunu öderken, borcundan ötürü elektriği kesilecek abone sayısı 217 binden 190 bine kadar geriledi. Öte yandan, bölgeye bağlı 40 ilçe ve kırsal kesimde daha önce DEDAŞ tarafından hiç kesinti yapılmadığı tespit edildi. Bismil, Ergani, Kızıltepe, Derik, Kozluk, Siverek, Birecik, Akçakale, Suruç Viranşehir, Harran, Silopi, Cizre, İdil ve Kurtalan’ın hiç kesinti yapılmayan ilçelerin başında geldiği kaydedildi.

  BORÇLULARIN ENERJİSİ KESİLDİ

  Özellikle ilçe ve köylerde yaşayan elektrik abonelerinin, mağdur olmamaları için, yeni dönemi dikkate alarak borçlarını ödemelerinin beklendiği kaydedildi. Uygulamanın ilk gününde, yıllık 100 milyon kilovat tüketen ve borçlu olan tüm sulama birliklerinin enerjisi kesildi. Yükümlülüklerini yerine getirme konusunda çaba sarf eden birlik yöneticileriyle ise görüşmeler devam ediyor.

  ÖDEYEN İLE ÖDEMEYEN AYIRT EDİLECEK

  Kendilerine ihbar ulaşmadığına dair abonelerden gelen şikayetler üzerinde, kesinti yapılan sayaçların üzerine yapıştırılmak üzere 200 bin adet sticker bastırıldı. Böylece borcu olan veya kaçak enerji kullanan müşteriler, borcunu düzenli ödeyen müşterilerden ayırt edilebilecek. Yükümlülüklerin yerine getirilmesi konusunda ciddi bir iyileşme gözlemlenirken, bununla beraber, borcunu ödemeyen abonelere dönük enerji kesme, icra ve cezai takip uygulamasına hız kesmeden, kararlılıkla devam edilecek. Söz konusu uygulama ile borcunu düzenli ödeyen abonelere kaliteli ve kesintisiz enerji sağlanması amaçlanıyor.

  Borcunu hala ödemeyenlere elektrik kesintisi geliyor #3

  Görüş Bildir