Euro
9.7175
0.15%
Dolar
8.1538
-0.01%
Altın
456.55
-0.17%
Borsa
1.386
-0.52%
Bitcoin
494.158
0.54%
Vakıf Katılım
kalan süre
Sahur
04:54
Öğle
06:24
İkindi
13:10
İftar
16:50
Yatsı
19:46

  Bozdağ: 2014'te fiilen yarı başkanlık sistemine geçiyoruz

  Bekir Bozdağ, 2014 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimiyle birlikte fiilen yarı başkanlık sitemine geçilmiş olacağını söyledi
  • 09.08.2013 - 15:41
  Bozdağ: 2014'te fiilen yarı başkanlık sistemine geçiyoruz

  Bozdağ: 2014 te fiilen yarı başkanlık sistemine geçiyoruz #1

  Bayram ziyaretleri kapsamında Yerköy ilçesine gelen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, partililerle bayramlaştıktan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Lübnan'da kaçırılan pilotlarla ilgili açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "Lübnan'da pilotumuz ve pilot yardımcısı kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldı. Tabi bununla ilgili Türkiye derhal harekete geçti. Dışişleri bakanımız Lübnan Dışişleri Bakanı ile Lübnan hükümet yetkilileriyle konularıyla görüştü. Hükümetimiz adına gerekli adımların atılması gerekli çalışmaların yapılması konusunda Türkiye'nin isteklerini kendileriyle paylaştı. Tabi bu arada ülkemizin güvenlik birimleri istihbarat birimleri ve ülkemizin imkanlarıyla da biz kaçırılmış bulunan pilot ve pilot yardımcısının bulunması ve selametle ailelerine kavuşması için gerekli her türlü çalışmayı yapıyoruz. İnşallah kısa sürede olumlu bir netice elde ederiz. Devletimiz bütün imkanlarıyla konuyu yakından takip etmektedir" dedi.

  "TÜRKİYE BAŞKANLIK SİSTEMİNE GEÇMELİ"

  Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in 'Cumhurbaşkanının halkın seçmesiyle birlikte hükümetle yetki karmaşası yaşanır' açıklamasını değerlendiren Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "Sayın meclis başkanına katılıyorum işin doğrusu bu konuda zira 2014 yılında yapılacak cumhurbaşkanı seçimlerinde ilk defa Türkiye halk oyuyla cumhurbaşkanını seçecektir. Halkın asgari yüzde 51'nin oyunu alan aday cumhurbaşkanı olacaktır. Tabi anayasamızda cumhurbaşkanın görevlerine ilişkin hükümlere baktığımızda halk tarafından seçilmiş bir cumhurbaşkanı bu yetkileri kullandığında tabi daha güçlü bir pozisyonda olacaktır. Hem halk desteği bakımından hem de görev ve yetkileri bakamından pozisyonu güçlü olacaktır. Tabi bu hükümetle cumhurbaşkanı arasında birtakım sorunların çıkmasına da yol açabilir. Onun içinde biz Türkiye'de sistem revizyonu değişimi gerektiğini hep söylüyoruz. Diyoruz ki Türkiye başkanlık sistemine geçmeli, başkanlık sisteminde böyle bir çatışma söz konusu olmaz yasama ayrıdır, yürütme ayrıdır. Yasama yürütmenin, yürütme yasamanın görevine son veremez. Yasama yürütmesinin, yürütme yasamanın görevini yapamaz. Herkesin işi ayrı gücü ayrı. Böyle bir pozisyon ortaya çıkıyor kuvvetler tam birbirinden ayrı ve birbirine karşı tam bağımsız oluyor" diye konuştu.

  "TÜRKİYE YARI BAŞKANLIK SİSTEMİNE FİİLEN GEÇER"

  2014'te Türkiye eğer o zamana kadar anayasasını değiştirerek sistemin adını koymazsa fiili bir sistem değişikliğine gitmiş olacağını vurgulayan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "Çünkü 2014 cumhurbaşkanı seçiminden sonra Türkiye fiilen yarı başkanlık sistemine geçmiş olacaktır. Yani biz işin bu boyutunu herkes bulunduğu yerden ideolojik şekilde baktığı için değerlendirmiyoruz. Halbuki yarı başkanlık sisteminin ne olduğunu herkes iyi biliyor. Anayasacılar, siyasetçiler iyi biliyor, bu konuda kafa yoranlar gayet iyi biliyor. Türkiye'deki cumhurbaşkanın görevleri ve yetkileriyle öte yandan halk tarafından seçilecek olmasını yan yana getirdiğinizde onun resmen olmasa bile fili bir yarı başkanlık sistemine geçiş olduğunu çok açık bir şekilde görüyoruz. Ama maalesef bazıları ön yargılarından bazıları da işlerine öyle geldiğinden bu gerçeği itiraf etmekten kaçınıyor. Biz daha önce söyledik, yine söylüyoruz, yani Türkiye eğer anayasamızda bir değişiklik yapmaz sistem değişikliğine gitmezsek veya birtakım başkaca revizyonlar yapmazsak 2014'te resmen olmasa bile fiilen yarı başkanlık sistemine geçecektir. O yüzden yarı başkanlık sistemi fiilen oluşturacağı için Cemil beyin dediği sorunlar boyutu bazen yüksek olabilir, bazen yaşanmayadabilir. Sistem değişikliği fiilen olduğu için" ifadelerini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir