Dolar
7.7044
-0.2188%
Euro
9.041
-0.1678%
Altın
1897.25
0.6103%
Borsa
1149.21
0.3466%
G. Altın
468.977
0.419%
Bitcoin
83385.97
0.248%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C

  Bozdağ: İslamofobi İslam'a zarar veremez

  Başbakan Yardımcısı Bozdağ, İslam düşmanlığının İslam'a, Kur'an ve sünnete, Peygamber'e zarar vermeyeceğini söyledi.
  • 26.09.2012 - 21:35
  Bozdağ: İslamofobi İslam'a zarar veremez

  Bozdağ: İslamofobi İslam a zarar veremez #1

  Bozdağ, Suudi Arabistan Din İşleri Başkanı Salih bin Abdülaziz'i kabul etti.

  Bozdağ, Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleşen kabul sonrası, gazetecilere, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkileri ele alma imkanı bulduklarını söyledi.

  Özellikle Diyanet İşleri Başkanlığı ile Suudi Arabistan İslam İşleri Bakanlığı arasındaki işbirliğinin önemi üzerinde durduklarını belirten Bozdağ, İslam'ın, Kur'an ve sünnetin doğru anlaşılması için yapılabilecek çalışmalar üzerinde değerlendirmelerde bulunduklarını ifade etti.

  Bozdağ, İslam alimleri arasında görüş alışverişlerinde bulunacak ortamların çoğaltılmasının önemine birlikte vurgu yaptıklarını belirterek şu değerlendirmelerde bulundu:

  ''Şu anda Amerika'da ortaya çıkan film, Fransa'da ortaya çıkan karikatür ve Almanya'da Federal İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ancak şu anda ertelenen afişlerle ilgili değerlendirmelerde bulunduk. İslam düşmanlarının İslam'a dönük düşmanlıkları İslam'a, kuran ve sünnete, peygamberimize bir zarar vermez. Çünkü bu düşmanlıkların zarar verme kabiliyeti ve yeteneği yoktur. Ama Müslümanların davranışlarının yanlış olması İslam'la uygun olmayan birtakım şeyler yapmaları esas o Müslümanlara zarar verir. Bu nedenle birtakım tepkiler ortaya konurken de doğru tepkiler ortaya koymak İslam'ın doğru yüzünü tanıtmak anlatmak için bizim çalışmalar yapmamız gerektiğini vurgu yaptık.''

  "İSLAMOFOBİYE KARŞI TEDBİR ALINMALI"

  Bozdağ, özellikle Batıda yükselen ''İslamofobi'' karşısında Batılı ülkelerin tedbir almaları gerektiği üzerinde de konuştuklarını vurgulayarak ''Hem Amerika'da hem Avrupa'da hem de başkaca ülkelerde İslamofobi karşısında yönetimlerin ortak tavır geliştirmelerinde fayda vardır. Çünkü bugün İslamofobi karşısında yönetimler ortak tavır geliştirmezlerse yarın ortaya çıkacak durumlar karşısında zor durumda kalabilirler'' diye konuştu.

  Bütün dinlere saygının esas olduğu bir dünyada, herkesin daha rahat edebileceğini dile getiren Bozdağ, şunları söyledi:

  ''Hem Hristiyanlığa, hem Yahudiliğe hem İslam'a hem de başkaca dinlere karşı bütün insanların saygılı olması ve o dine inananlara karşı da saygılı olması, eylem ve söylemlerine de bu saygıyı yansıtmasının, dünyanın huzur ve barışı için önemli olduğunun altını vurguladım. Bu noktada bir anlayış birliğimizin de olması da fevkalade önemli. Biz Batı ülkeleriyle olan ilişkilerimizde de dile getirmeyi ve oralarda da bu noktalarda sağlıklı adımlar atılması ve doğru tedbirlerin alınması konusunda çalışmalar yapmakta fayda olduğunu görüştük.

  Umarız ki Batılı ülkelerde bu noktada sağlıklı adımlar atarlar.''

  "TABİİ Kİ İSLAM HAK DİNDİR"

  Konuk Bakan Salih bin Abdülaziz, ziyaretin öncelikli amacının iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da ivme kazandırılması gerektiğini söyledi.

  Bakan, Suudi Arabistan ile Türkiye arasında hem siyasi hem ekonomik hem de güvenlik alanında ilişkilerin son derece güzel olduğunu belirterek, dini ilişkilerin de geliştirilmesinin altını çizdi.

  Öncelikle Kur'an-ı Kerim'in ve sünnetin doğru anlaşılması için çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Bakan Salih bin Abdülaziz, şunları kaydetti:

  ''Dini konularda aşırıya gidilmemesi, radikalleşilmemesi konusunda da çalışmalarımız oldu. Bunun için ne gibi tedbirler alınması gerektiği konusuna değindik. İslam'ın doğru çerçevede doğru usullerle diğer insanlara aktarılması için ve Kur'an-ı Kerim ve sünnetin doğru anlaşılması için büyük çalışmalar yapılması gerektiğini konuştuk. Basın aracılığıyla da Müslümanlığa hakaretin kesinlikle Müslümanlığa, İslam'a zarar vermeyeceği hakikatini vurguladık. Müslüman olsun ya da olmasın herhangi bir kimseye saldırıda bulunulmasını İslami yönden caiz olmadığını vurguladık. Tabii ki İslam hak dindir, İslam'ı anlamayanların da davranışları da İslam'a zarar vermeyecektir.''

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir