Euro
9.4
-0.86%
Dolar
7.885
-0.85%
Altın
459.83
-0.46%
Borsa
1.334
0.65%
Bitcoin
137.962
-10.24%
12ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 12 C

  Bozdağ Viyana'da Türk vatandaşlarıyla buluştu

  Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "Uyum, dilinden, dininden ve kültüründen vazgeçmek değildir" dedi.
  • 23.12.2012 - 00:27
  Bozdağ Viyana'da Türk vatandaşlarıyla buluştu

  Bozdağ Viyana da Türk vatandaşlarıyla buluştu #1

  Özel ziyaret nedeniyle Viyana'da bulunan Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ, Avusturya'daki Türk toplumunun ileri gelenleriyle yaptığı toplantıda, uyumun tek taraflı olmadığını belirterek, ''Uyum, dilinden, dininden ve kültüründen vazgeçmek değildir'' dedi.

  Uyumun, dilini, dinini ve kültürünü muhafaza ederek birlikte yaşamayı başarmak olduğunu ifade eden Bozdağ, ''Biz Osmanlı'nın bakiyesiyiz. Çok kültürlü, çok dilli olmayı tarihimizden biliyoruz. Birlikte yaşama kültürünü çoğaltabilmemiz için ön yargıları bertaraf etmemiz lazım'' diye konuştu.

  Bozdağ, Türk toplumu temsilcilerine, ''ön yargılara karşı da birlikte savaşma'' çağrısında bulundu.

  İslam dininin özünün ''Barış'' olduğunu ifade eden Bozdağ, ''Böyle bir dinin terörizmi desteklemesinin mümkün olmadığına'' işaret ederek, bir Müslüman'ın işlediği suçun tüm Müslümanlara mal edilemeyeceğini söyledi.

  Avusturya'daki sivil toplum örgütlerinin birlik ve beraberliklerinin son derece önemli olduğunu belirten Bozdağ, bu ülkedeki STK'ların birlik ve beraberlik içinde olduklarını görmekten büyük memnuniyet duyduğunu vurguladı.

  Yurt dışında 36 ülkede Yunus Emre Türk Kültür Merkezi kurduklarına değinen Bozdağ, yapılan yeni bir düzenlemeyle yurt dışındaki Türk vatandaşlarının 2014 yılındaki Cumhurbaşkanlığı ile 2015 yılındaki milletvekili seçimlerinde bulundukları ülkelerdeki Türk konsolosluklarında kurulacak sandıklarda oy kullanabileceklerini bildirdi.

  Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ, toplantının ardından ülkedeki Türk girişimcileri çatısı altında toplayan MUSİAD Avusturya'nın onuruna verdiği akşam yemeğine katıldı.

  Bozdağ'ın, Viyana'daki temaslarını tamamlamasının ardından yarın Türkiye'le dönmesi bekleniyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir