Dolar
7.617
-0.1101%
Euro
8.8675
-0.4009%
Altın
1857.81
-0.538%
Borsa
1126.81
0.6475%
G. Altın
454.757
-0.6987%
Bitcoin
80703.34
-0.9109%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  Bozdağ'dan büyükşehir açıklaması

  Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, nüfusu 750 bini bulan illerin büyükşehir kapsamına gireceğini söyledi.
  • 21.09.2012 - 21:26
  Bozdağ'dan büyükşehir açıklaması

  Bozdağ dan büyükşehir açıklaması #1

  Yozgat'ın Boğazlıyan İlçesinde düzenlenen 1. Uluslararası Anadolu Şeker Pancarı Sempozyumu ve Şeker Pancarı Alım Kampanyası törenine katılmak üzere memleketi Yozgat'a gelen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Boğazlıyan İlçe Kaymakamlığını ve CHP'li Boğazlıyan Belediye Başkanı Mustafa Özdal'ı ziyaret etti.

  "750 BİNİ BULAN İLLER BÜYÜKŞEHİR OLACAK"

  Belediye ziyaretinde yerel yönetimlerin güçlenmesi için yeni adımlar atacaklarını belirten Bozdağ, "Meclis açıldığında Büyükşehir yasasında değişikliğe gidileceğiz. Nüfusu 750 bini bulan illerimiz büyükşehir kapsamına girecek. Büyükşehir belediyesinin sınırları ilin mülki idare sınırları olarak değişecek. Yerinden yönetim daha da güçlenmiş olacak. Yasanın içerisinde belediyelerimize dönük, gelir dağılımına dönük olumlu iyileştirmeler yapacağız. Belediyelerimizin yeni imkanı olacak. Ayrıca Köy Kanunu'nda değişikliğe gideceğiz. Gerçekten ihtiyaç var. Çok eski bir kanun, bugünün şartlarına cevap vermiyor. Günün ihtiyaçlarına göre yetki görev ve sorumluk alanlarını yeniden belirleyerek, yeniden sunacağız. Bu konuda İçişleri Bakanlığımızın çalışmaları sürüyor." diye konuştu.

  SEÇİMLER EKİM AYININ SON PAZAR GÜNÜ

  Partiler arası yapılan mutabakatla yerel seçimlerin öne alındığını söyleyen Bozdağ, "Anayasaya bir ek madde ilavesiyle seçimler artık Ekim ayının son pazar günü yapılacak. Artık yerel seçimler her 5 yılın Ekim ayının son pazar günü yapılacak. Yerel seçimlerde kış şartlarının olumsuzluğu ortadan kalktı. Pek çok konularda riskler vardı. Vatandaş daha rahat bir ortamda seçime gidecek. Adaylar daha rahat bir ortamda propaganda yapacak. Şimdiden seçimler hayırlı olsun." şeklinde konuştu.

  Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, belediye başkanlığı ziyaretinin ardından 1. Uluslararası Anadolu Şeker Pancarı Sempozyumu ve Kayseri Şeker Fabrikası'nın şeker alım kampanyası törenine katıldı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir