Euro
15.1422
-0.67%
Dolar
13.3369
-0.66%
Altın
788.6100
-0.90%
Borsa
2,051.83
0.48%
Bitcoin
566.800
-1.52%
6ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 6 C

  Bridgette Bardot'tan Abdullah Gül'e mektup

  Fransa'nın efsane film yıldızı Brigitte Bardot, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e bir mektup gönderdi.
  • 11.10.2012 - 09:13
  Bridgette Bardot'tan Abdullah Gül'e mektup

  Bridgette Bardot tan Abdullah Gül e mektup #1

  Bir dönemin efsane film yıldızı Brigitte Bardot, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yazdığı mektupta Hayvanları Koruma Kanun Tasarısı çerçevesinde, hayvanların toplanması ve 'doğal parklara' sevkiyatları konusundaki düzenlemeden endişe duyduğunu bildirdi.

  Bardot mektubunda "Brigitte Bardot Vakfı temsilcileri kısa bir süre önce Ankara'ya gelerek Gölbaşı'ndaki köpek barınağında çeşitli incelemelerde bulunmuşlardır. Ekibim, Türkiye'nin sokak hayvanlarının yaşamına duyulan saygı ve başıboş köpek nüfusunun insani yöntemlerle kontrol altına alınmasıyla ilgili gayretli çalışmalarından oldukça etkilenmişlerdir" dedi. Bardot mektubuna şöyle devam etti:

  TÜRKİYE'NİN İYİ BİR ÖRNEK TEŞKİL ETMESİNİ RİCA ETTİ

  "Ancak yakın zamanda, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu çerçevesinde, özellikle , hayvanların toplanması ve 'doğal parklara' sevkiyatları konusunda bizlerde bazı endişeler yaratan bir düzenleme teklifi ile ilgili bilgi edinmiş bulunuyoruz. Önerilen tasarıda bu doğal parkların nasıl işletileceği, köpeklerin nasıl besleneceği, nasıl korunacağı ve uygun veteriner hizmetinin nasıl sağlanacağı konuları ile ilgili olarak herhangi bir açıklama bulunmamaktadır. Köpeklerin artık vahşi hayvan olmayıp insanların yoldaşı, evcil hayvan olduklarının ve doğal ortamda kendi başlarına hayatta kalma yeteneğini yitirdiklerinin bu hukuksal değişiklik aşamasında kesinlikle unutulmaması gerektiğini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Barınaklara veya parklara kapatılmaktan ziyade köpeklerin sistematik şekilde kısırlaştırılması, kontrollü biçimde yetiştirilmeleri, hayvan ithalatının düzenlenmesi, istismar edilmelerinin önlenmesi ve hayvan satış mağazalarında satılmalarının düzene bağlanması gerekmektedir. Bu denenmiş ve başarılı yöntemler, hem insani hem de hızlı bir biçimde sokak hayvanlarının nüfusunu azaltmakta çok etkili olacaktır. Türkiye'nin sokak köpekleri nüfusu ve evcil köpeklerin refahı konularının insani ve merhametli bir şekilde ele alınarak yönetilmesi konusunda iyi örnek teşkil etmesini önemle rica ederim."


  Görüş Bildir