Petrol
88.31
1.54%
Euro
19.5759
0.92%
Dolar
18.6351
0.02%
Altın
1.078
1.72%
Borsa
5046
1.38%
Bitcoin
322.301
0.87%
15ºC
İstanbul
Bulutlu 15 C

  BSK betonu ile PKK'nın tuzakları önlenecek

  Terör örgütü PKK'nın yollara döşediği bombalarla pusu kurmasına önlem olarak, BSK adı verilen sıcak karışım beton asfalt dökülecek.
  • Haber Merkezi
  • 06.06.2016 - 09:52
  BSK betonu ile PKK'nın tuzakları önlenecek

  BSK betonu sayesinde teröristlerin yola yama yapmasının önüne geçilecek. Yama yapılsa bile bu rahatça anlaşılacağı için önlem alınabilecek.

  YOL VE KALDIRIMLAR YENİLENİYOR

  Terör örgütünün Doğu ve Güneydoğu'da yollara döşediği bombalı tuzaklara önlem alınıyor. Diyarbakır'ın Sur, Şırnak'ın Silopi ve Cizre ilçelerinden başlamak üzere yol ve kaldırımlar yenileniyor.

  BSK betonu ile PKK nın tuzakları önlenecek #1

  SICAK KARIŞIM BETON ASFALT DÖKÜLECEK

  İçerisine ve altına bomba yerleştirilen parke taşlar ve kalitesi düşük asfalt yol yerine, BSK adı verilen sıcak karışım beton asfalt döşenecek. Yollar kaliteli asfalt, kaldırımlar ise beton olacak.

  YAMA YAPILMAYACAK

  Otoban ve büyükşehirlerdeki asfaltın aynı olan BSK hem daha dayanıklı hem de çabuk yıpranmadığı için üzerine yama yapılmasına gerek kalmıyor. Yolun kazılması halinde ise yama rahatlıkla anlaşılabiliyor.

  Yine kaldırımlarda da parke yerine beton dökülmesi planlanıyor. Parke taş sökülüp takıldığı için altında mayın olup olmadığı anlaşılmıyor.

  BSK betonu ile PKK nın tuzakları önlenecek #2

  SICAK ASFALT CAN KORUYACAK

  Vatan'da yer alan habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda yollar belediyeler tarafından dökülen ve sürekli olarak yama yapılan soğuk asfalt yerine sıcak karışımlı asfaltlardan yapılacak.

  Güvenlik önlemlerinin üst seviyede olacağının altını çizen Kalkınma Bakanlığı yetkilileri ise her türlü kaynağın sağlanacağını söyledi. Terörden hasar gören ilçelerde toplamda 15 milyar Türk Lirası olması beklenen yeniden inşa sürecinin otoyollarda kullanılan asfalt döşenecek yollar ile birlikte daha da artabileceği ifade ediliyor.

  BELEDİYE YERİNE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI ÜSTLENEBİLİR

  Hükümet kaynakları daha kaliteli karışım malzemeden üretilecek asfalt yolların yapımında belediyeler yerine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın yapım işini üstlenebileceğini belirtiyor.

  BSK ASFALTIN 15-20 YILLIK ÖMRÜ VAR

  Otobanlarda kullanılan sıcak karışımlı asfaltın ömrü 15-20 yılı bulurken, soğuk karışım asfaltın ömrü ise uzun değil.

  Bölgesine göre soğuk karışım asfaltın ömrü birkaç yıl ancak sürüyor. Bazı yerlerde bu süre 6 ay ile 1 yıl arasında değişiyor.

  BSK üretiminde, 145-160ºC sıcaklıkta kurutulmuş ve ısıtılmış agregayla, yaklaşık aynı sıcaklığa kadar ısıtılarak viskoz sıvı hale getirilmiş bitüm, karışım dizaynı oranlarına uygun olarak plentte karıştırılıyor. Böylece dayanıklı bir aslaft malzemesi elde edilmiş oluyor.


  Görüş Bildir