Euro
10.1306
0.08%
Dolar
8.5585
-0.01%
Altın
495.14
0%
Borsa
1.36
0.77%
Bitcoin
333.195
4.52%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C
  BTK: Aykırı içerikler kaldırılınca erişim normale döner

  BTK: Aykırı içerikler kaldırılınca erişim normale döner

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), vatandaşların şikayetleri üzerine kapatıldığını belirtirken, "Aykırı içerikler kaldırılınca erişim normale dönebilir." dedi.
  • 21.03.2014 - 09:51

  BTK: Aykırı içerikler kaldırılınca erişim normale döner #1

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan yapılan açıklamada; Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın, 5651 sayılı kanun ve diğer ilgili mevzuat hükümlerine göre çalışmalarını yürüttüğü anımsatıldı.

  TWITTER NE ZAMAN AÇILACAK?

  BTK, yaptığı açıklamada, yurt dışı merkezli olan Twitter'ın Türk mahkemelerinin kararlarına uyarak hukuka aykırı içeriklerin çıkartılmasının ardından erişimin normale dönebileceğini belirtti.

  AYKIRI İÇERİKLER KALDIRILINCA ERİŞİM NORMALE DÖNER

  BTK'dan yapılan açıklamada,  "Yurt dışı merkezli söz konusu internet sitesinin, Türk mahkemelerinin kararlarına uyarak hukuka aykırı içerikleri çıkardığı takdirde, tedbir amaçlı uygulanan erişimin engellenmesine son verileceği" ifadeleri kullanıldı.

  BTK: Aykırı içerikler kaldırılınca erişim normale döner #2

  "KİŞİLİK HAKLARININ VE ÖZEL HAYATIN GİZLİLİK İHLALİ NEDENİYLE ERİŞİM ENGELLENDİ"

  Vatandaşların şikayetleri üzerine, Twitter'da kişilik haklarının ve özel hayatın gizliliğinin ihlali nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerince erişimi engelleme kararlarının verildiği kaydedilen açıklamada, "Bu kararlar, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na ulaşmış ve başkanlığımız tarafından içeriğin çıkarılması Twitter'dan istenmiştir. Ancak, mahkeme kararlarının uygulanması hususunda tüm iyi niyet çabalarımıza karşılık Twitter bu kararlara duyarsız kalmış ve mahkeme kararlarını tanımamıştır. Yurt dışı merkezli söz konusu internet sitesi Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin vermiş olduğu kararları yok saymıştır. Bu nedenle, vatandaşlarımızın ileride telafisi mümkün olmayacak mağduriyetlerinin önlenmesi için başka bir seçenek kalmadığından mahkeme kararları doğrultusunda Twitter'a erişimin engellenmesi tedbiri uygulanmıştır. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, hukuk devleti ilkesi çerçevesinde mahkeme kararlarını uygulamakla yükümlüdür." denildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir