Petrol
97.88
1.27%
Euro
18.3751
0.42%
Dolar
17.9419
-0.04%
Altın
1.037
0.55%
Borsa
2781
0.00%
Bitcoin
415.977
-4.12%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Buldan: Hükümetle ortak açıklama yapmamız zor

  HDP Grup Başkanvekili ve İmralı heyeti üyesi Pervin Buldan, çözüm sürecinin şu anda beklediğini, İç Güvenlik Yasa Tasırısı görüşülürken çözüm sürecinin nasıl yürüyeceğini bilmediğini söyledi.
  • DHA
  • 20.02.2015 - 13:39
  Buldan: Hükümetle ortak açıklama yapmamız zor

  Buldan: Hükümetle ortak açıklama yapmamız zor #1

  HDP Grup Başkanvekili ve İmralı heyeti üyesi Pervin Buldan, çözüm sürecinde gelinen aşama ile ilgili açıklamalarda bulundu.

  ÇÖZÜM SÜRECİNİ AKP'YE SORMAK LAZIM

  Buldan, çözüm sürecinin şu anda beklediğini, İç Güvenlik Yasa Tasarısı görüşülürken çözüm sürecinin nasıl yürüyeceğini bilmediğini belirterek, "Bunu AKP 'ye sormak lazım. Hükümete sormak lazım. Yani bir taraftan, süreç, barış ve müzakere diyoruz, demokratikleşme paketleri getirilmesi gerekirken genel kurula, bunun yerine özgürlükleri ve demokrasiyi kısıtlayan, insan haklarına aykırı, diktatörlüğü esas alan bir yasayı yani iç güvenlik paketi getirmeye çalışıyorlar. Her ikisi aynı anda nasıl gidecek doğrusu bunu izah etmekte zorluk yaşıyorum. O yüzden bu soru AKP'lilere sorulsa belki onlardan hani bir cevap alabilirsiniz diye düşünüyorum. Benim verebileceğim bir cevabım yok buna" dedi.

  "ALGI DEĞİŞİKLİĞİ YARATMAYA ÇALIŞIYORLAR"

  Pervin Buldan, İmralı Adası'nda müzakerelerin henüz başlamadığını, 15 Şubat tarihi ile ilgili bir çağrı beklentisi yaratıldığını ve o tarihinde geçtiğini ifade ederek, "Algı değişikliği yaratmaya çalışılıyor. Bu algı değişikliği ile birlikte sanki her şey olmuş, bitmiş, birçok konuda anlaşılmış ve adımlar atılmış hükümet tarafından, Kandil'den, PKK 'den karşılık yok sanki. Tüm bunlar ortadayken bir de ortak bir basın toplantısı yapma isteği var hükümette. Böyle bir şey istiyorlar. Fakat, bu aşamada ben bunun zor olduğunu düşünüyorum. HDP ile ortak bir açıklama yapma olayı var. Bu iç güvenlik paketi ile bu ortak açıklamanın yapılması ihtimalini vermiyorum. Bununla ilgili bir çalışma olabilirdi ama şimdi onun zemini yok" diye konuştu.

  ŞU ANDA BEKLEME DURUMUNDAYIZ

  Çözüm sürecinin önündeki tek engelin İç Güvenlik Paketi olmadığının da altını çizen Buldan, "Sadece güvenlik yasasına bağlamamak gerekir. Henüz izleme kurulu ile birlikte adaya gitmedik, henüz adadaki mahkumlar değişmedi, yapılacak bir sürü şey, bunların hiçbiri yapılmadı. Bu soruları bir de hükümet kanadına sormak lazım. Bakalım onlar ne diyecek. Süreç konusunda şu anda bekleme durumundayız" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir