Euro
10.1214
-0.01%
Dolar
8.5577
-0.02%
Altın
495.57
0.08%
Borsa
1.366
0.46%
Bitcoin
338.690
6.38%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C

  Bülent Arınç: Erdoğan halk kahramanı oldu

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Erdoğan'ın Köşk zaferini değerlendirdi.
  • 10.08.2014 - 23:45
  Bülent Arınç: Erdoğan halk kahramanı oldu

  Bülent Arınç: Erdoğan halk kahramanı oldu #1

  Arınç, TRT'de katıldığı programda cumhurbaşkanı seçimine ilişkin soruları yanıtladı. "Bu seçim sonuçlarını üst üste 9. zafer olarak nitelendirebiliriz. Sizin görüşünüz nelerdir" sorusuna, Arınç, "Şüphesiz büyük bir başarı, çok sevinçliyiz. Sayın Cumhurbaşkanımızı tebrik ediyoruz" yanıtını verdi.

  Türkiye'nin ilk defa cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gittiğini belirten Arınç, şunları kaydetti:

  "Bu önemli bir hak, 7 sene bunun için bekledik ve bugün büyük bir sevinç, coşku içinde sandıklara koştuk. Şu anda da Allah kısmet ederse yüzde 52-53 gibi cumhurbaşkanlığını esasen Yüksek Seçim Kurulu Başkanı bir geçici açıklama yaptı, 'salt çoğunluğu sağlamıştır' dedi. Sonuçlar değişmeyecek ve kısmet olursa 1-2 gün içinde de resmi sonuçlarda Sayın Recep Tayyip Erdoğan, başbakanımız Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı olacak. 3 genel milletvekili seçiminden oylarını artırarak çıkan bir genel başkan, 3 mahalli seçimden belediyelerin yüzde 60 kazanarak çıkan bir genel başkan, 2 referandumdan yüzde 70'ler, yüzde 58'ler kazanarak çıkan bir genel başkan... Ama bugünkü farklı, 'o başarılara bir yenisini ekledi' de diyebiliriz, 'o başarıların daha üstünde büyük bir başarı sağladı' da diyebiliriz."

  "HALK KAHRAMANI OLDU"

  "Hangi açıdan bakarsak bakalım, Sayın Erdoğan güçlü bir başbakanlıktan sonra halkın kahramanı haline geldi. 14-15 partinin bile birleşmesi kar etmedi. Şu veya bu grupların, iç veya dış bazı işbirlikçilerinin bir araya gelmesi kar etmedi. Yüzde 53 gibi çok yüksek bir oy oranıyla Türkiye'nin cumhurbaşkanı seçildi. Çok sevinçliyiz, mutluyuz. Kendisine de vatanımıza da ülkemize de milletimize de hayırlı olmasını diliyoruz."

  "Sayın Erdoğan'ın şu ana kadarki hizmetleri toplumda çok ciddi bir karşılık gördü ki bu sonuç ortaya çıktı" denilmesi üzerine Arınç, "Hizmetlerin mutlaka karşılığı vardır ama sadece bu da değil. Çünkü diğer adaylara baktığımız zaman onun her zaman üstünlüğü göze çarpıyordu" karşılığını verdi.

  "SADECE AK PARTİLİ SEÇMEN OY VERMEDİ"

  Erdoğan'ın halkın çok sevdiği bir insan olduğunu belirten Arınç, şunları kaydetti:

  "Bu seçimlerde bir partili gözüyle oy verildiğini düşünmüyorum çünkü bu seçimlerde partiler oy almadılar, oy pusulasında partiler yoktu. Partilerin desteklediği veya imza verdiği adaylar söz konusuydu ama Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu'na baktığımız zaman Türkiye'yi çok fazla tanımıyordu, siyaseti hiç bilmiyordu. Halkla ilişkisi sıfır, kim desteklerse desteklesin söyleyebildikleri birkaç cümleye münhasır kaldı. Diğerini tanıyoruz, etnisiteye dayalı bir siyaset yaptı bugüne kadar. Hedef kitlesini biraz farklılaştırdı ama o da yüzde 9'ları aşamadı. Oysa Recep Tayyip Erdoğan, yani kundaktaki bebeğin bile tanıdığı, 76 milyon insanın oy verse de vermese de sevse de sevmese de ciddiyetini, dürüstlüğünü, çalışkanlığını, mertliğini, inancını, ahlakını beğendiği bir insan. Dolayısıyla bu sadece AK Partili seçmenlerin verdiği bir oy değil yüzde 53. Bunun içerisinde MHP'li seçmenlerin de verdiği oylar var, Büyük Birlik'in de Saadet Partisi'nin de az veya kısmen de olsa Cumhuriyet Halk Partisi'nin de... Ben inanıyorum ki Sayın Erdoğan, bu karizmatik liderliğiyle ve bu şahsiyetiyle Türkiye'deki herkesten az veya çok oy almıştır. Diğerlerinin böyle bir şansı yok."

  "BİZ BU İŞLERDE BİRAZ ŞERBETLİYİZ"

  28 Ağustos'tan sonra AK Parti'deki sürecin nasıl işleyeceğine ilişkin soru üzerine de Arınç, "Güzel şeyler olacak" karşılığını verdi.

  Avrupa'dan bir televizyon kanalına, TRT yayınından önce mülakat verdiğini ve kendisine ilk olarak "Partide ne olacak?" sorusunun yöneltilmesine şaşırdığını söyleyen Arınç, 12. Cumhurbaşkanı'nın seçildiğini, büyük bir başarıdan bahsedilmesi gerektiğini belirtti. Arınç, sözlerine şöyle devam etti:

  "Seçim sonucunu sormadan AK Parti'de ne olacağını bana sormaya kalktılar. Biz, bu işlere biraz şerbetliyiz çünkü 30 Mart'ta da biz büyük bir başarı kazandık ama 30 Mart'ı bitirdik, 31 Mart'ta cumhurbaşkanlığı seçimine odaklandılar. Kim aday olacak, bunun kavgasını yaptılar. Bu, aslında bizim istemediğimiz bir şeydi çünkü 30 Mart başarısının tadını bir çıkarmalıydık. Şimdi de biz 12. Cumhurbaşkanı seçmiş bir milletin evladı olarak bunun bütün sonuçlarını değerlendirmeli ve buradan kendimize bir pay çıkarmalıyız."

  "CHP VE MHP KORKMASIN"

  Erdoğan'ın mitinglerinde farklı bir cumhurbaşkanı olacağını söylediğinin hatırlatılması ve "Bizi nasıl bir cumhurbaşkanı bekliyor" diye sorulması üzerine Arınç, Erdoğan'ın sözlerinin "Sen Anayasa'da yazılı hususlardan daha farklı bir cumhurbaşkanı mı olacaksın?" diye eleştirildiğini anımsattı. 

  Başbakan Erdoğan'ın, Türkiye'nin hedeflerine varma ve ülkenin iyi yönetilmesi konusunda cumhurbaşkanının sorumluluğu olduğunu dile getirdiğini belirten Arınç, şöyle konuştu:

  "Sayın Abdullah Gül dönemini bir kenara çıkarırsak, emin olun ondan önce cumhurbaşkanlarının, kısmen rahmetli Özal'ı da bunun içine koymamız lazım, sadece merasim cumhurbaşkanlığı yaptığını, sembolik anlamda kaldığını düşünebiliriz. Özal'ın ömrü çok kısa oldu, eğer sürekli bir cumhurbaşkanlığı yapsaydı eminim aktif olacaktı. Sayın Abdullah Gül, 7 yıl boyunca çok güçlü bir cumhurbaşkanlığı yaptı. Sayın Başbakanımız da başbakanlığındaki gücünü, popülaritesini, karizmasını, başarılarını ben biliyorum ki cumhurbaşkanlığına taşımış olacak. Bir kısım siyasetçiler buna hazır değiller. CHP, MHP hazır değil, diğerleri de korkuyorlar. Hiç korkmasınlar, güzel günler göreceğiz."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir