Dolar
7.887
-0.0038%
Euro
9.3463
0.0888%
Altın
1826.31
-0.5375%
Borsa
1314.25
0%
G. Altın
463.462
-0.4658%
Bitcoin
142438.69
-1.5297%
6ºC
İstanbul
Açık 6 C
  Bülent Arınç'ın bahsettiği o BDP'li Gültan Kışanak çıktı

  Bülent Arınç'ın bahsettiği o BDP'li Gültan Kışanak çıktı

  Arınç'ın "Onun yerinde olsam ben de dağa çıkardım" dediği BDP'li milletvekilinin Gültan Kışanak olduğu ortaya çıktı.
  • 17.12.2012 - 08:59

  Bülent Arınç ın bahsettiği o BDP li Gültan Kışanak çıktı #1

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın adını vermeden Diyarbakır Cezaevi’nde gördüğü işkenceleri anlattığı BDP’li milletvekilinin, partinin Eşbaşkanı Gültan Kışanak olduğu ortaya çıktı. Arınç'ın açıklamaları için Kışanak "Gerçekten öyle mi konuşmuş? Sayın Arınç sadece benimle değil, KCK tutukluları, köyleri boşaltılanlar ve cezaevlerinde mağdur edilenlerle de empati kurmalı" dedi.

  Elazığ Öğretmen Lisesi mezunu olan Kışanak, 1978’de Diyarbakır Eğitim Fakültesi Türkçe Bölümü’ne girdi. Burada iki yıl okuyan Kışanak, 12 Eylül döneminde tutuklandı, Diyarbakır Cezaevi’nde 3 yıl kalan Kışanak, gözaltındayken PKK’nın kurucularından Kemal Pir’le birlikte aynı merkezde sorgulandı.

  GÜLTAN KIŞANAK NELER YAŞADI?

  Kışanak bir röportajda, sorgudaki işkenceleri ve cezaevi yıllarını şöyle anlatmıştı: “Darbeden iki ay önce yakalandım ve tutuklandım. 1980, 1982 yılları arasında iki yıl Diyarbakır Cezaevi’nde kaldım. O yıllar gerçekten de vahşetin en yoğun olduğu dönemdi. Kemal Pir’le beraberdim. Onlar benden 10-12 gün önce yakalanmışlardı. Gözaltında Kemal Pir’e nasıl işkence yapıldığına tanık oldum. Gözaltındayken ben dört-beş kez görebildim Kemal Pir’i. O da hep askıya alınmış halde, işkence tezgahındayken. Bizi götürüp gösteriyorlardı ‘işte konuşmazsanız siz de bunun gibi olacaksınız’ diye. 12 Eylül darbe sürecinin toplumun üzerinden nasıl bir silindir gibi geçtiğini gördüm. Ara tahliye olmuştum. Bir yıl dışarıda kaldım sonra ceza aldım ve tekrar yakalandım. İki yıl daha yattım. 

  "BEDENİMDE İŞKENCE İZLERİ VAR"

  Travmaları mutlaka var. Sadece ruhumda değil bedenimde de işkence izleri var. Kolumda sigara yanıkları, ayak bileklerimde asker palaskalarının açtığı yara izleri halen duruyor.”

  "GERÇEKTEN ÖYLE Mİ KONUŞMUŞ?"

  Kışanak, Arınç’ın kendisi ile ilgili değerlendirmeye tepkisini “"Sayın Arınç sadece benimle değil, KCK tutukluları, köyleri boşaltılanlar ve cezaevlerinde mağdur edilenlerle de empati kurmalı" sözleriyle dile getirdi.

  "KÜRTLER AK PARTİ'YE OY VERMEYECEK BİR DAHA"

  BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, dün Batman‘da “Dört yıldır her sabah kalktığımızda gözaltı ve tutuklama operasyonlarıyla güne başlıyoruz. Operasyonlar kesintisiz sürüyor. Bu nedenle bunlara ’siyasi operasyon’ diyoruz. Kürtler emanet oy verdiği AKP’ye bir daha oy vermeyecek” dedi.

  Kışanak “KCK adı altında tüm Kürtlere yönelik bir soykırım operasyonu var. Bu siyasi soykırımlara karşı halkımızın direnişi daha da görkemli olacaktır. Kürtlere karşı pervasızca bir saldırı var” diye konuştu.

  Bülent Arınç ın bahsettiği o BDP li Gültan Kışanak çıktı #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir