Dolar
6.8662
0.0787%
Euro
7.7872
0.1543%
Altın
1815.33
0.3377%
Borsa
118268.69
-0.3738%
G. Altın
400.781
0.4685%
Bitcoin
64521.53
0.1881%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C
  Bülent Arınç'ın Bakanlar Kurulu sonrası açıklaması

  Bülent Arınç'ın Bakanlar Kurulu sonrası açıklaması

  Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.
  • 16.06.2014 - 20:02
  Bülent Arınç'ın Bakanlar Kurulu sonrası açıklaması

  Bülent Arınç'ın Bakanlar Kurulu sonrası açıklaması #1

  Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada "Bakanlar Kurulu'nun ana gündemi Irak'ta yaşanan gelişmelerdir. Konsolosluk personelimiz örgüt tarafından enterne edilmiş olarak beklemektedir. Bu durumun çözülmesine dair konular görüşüldü" dedi.

  Bülent Arınç'ın Bakanlar Kurulu sonrası açıklaması İZLE

  "ÇATI ADAY İÇİN CHP'DEN SINIRI AŞAN TEPKİLER VAR"

  Gazetecilerin bugün açıklanan çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nu sorması üzerine konuşan Arınç, "MHP'de bu şahıs ile ilgili itiraz yok ama CHP'de saygı sınırlarını da aşabilen tepkiler var. MHP tabanı bu şahsı destekleyebilir ama CHP tabanında aleyhine çalışabilecek isimler bile olacaktır" dedi.

  "VATANDAŞLARIMIZIN SAĞ SALİM DÖNDÜKLERİNİ GÖRECEĞİZ"

  Bülent Arınç'ın açıklamalarından satırbaşları;

  "Bu olaylar sadece Irak'ı ilgilendirmiyor. Irak'ı aşabilecek bu olaylarla ilgili arkadaşlarımız düşüncelerini ifade ettiler. 49 konsolosluk görevlimiz ve 37 şoför yurttaşımızın bir an önce ailelerine kavuşmaları ana gündem maddemizdi. Şu an iyi, hayırlı bir haber verecek değilim ama her an bunu bekliyoruz. Çalışmalarımız sürüyor. Bazen ABD, bazen BM, bazen Irak Bölgesel Yönetimi yetkilileri de dahil görüşmelerimiz sürüyor. Bu görüşmeler olumlu bir yöne doğru evrilmektedir. Halkımız şundan emin olsun, inşallah yakında bu vatandaşlarımızın sağ salim yurtlarına döndüklerini göreceğiz."

  BASINA IŞİD UYARISI

  "Basından sorumlu başbakan yardımcısı olarak basına sansür getirmek değil ama bu örgütün nasıl bir örgüt olduğunu hepimiz artık biliyoruz, onları tahrik edebilecek açıklamalardan hepimizin sakınması gerektiğini şahsi bir hassasiyet olarak dile getirmek istiyorum. Konsolosluk görevlilerimizin nerede olduğuyla ilgili haberlerin çıkması işimizi zorlaştırabilir. Biz işimizin kolaylaşmasını istiyoruz. Bizim hem konsolosluk görevlilerimizle hem de şoförlerimizle irtibatımız var. Amacımız onların sağ salim yurtlarına dönmesidir."

  ''KONSOLOSLUĞUMUZ IRAK HÜKÜMETİ TARAFINDAN KORUNMAMIŞTIR''

  "Bakanlar Kurulu gündemimizde başka bir konu yoktu. Dışardaki temsilciliklerimiz devletimizi temsil ediyor, oradaki toprak da Türk toprağı sayılıyor. Türkiye'de böyle bir şey olsa Türkiye Hükümeti sorumlu olurdu. Bir ülke kendi ülkesinde böyle bir olay olursa orayı korumak zorundadır. Konsolosluğumuz Irak Hükümeti ve onun silahlı güçleri tarafından korunmamıştır. Korumasız bırakıldığı için böyle bir durumla karşılaştık. Bunlara karşı Maliki hükümeti ne yapar, o onların bileceği bir iş. Akla gelmeyen şeylerden birisi Iraklı silahlı güçlerin, ordu mensuplarının ortadan bir anda ortadan kaybolacağı, sayıları binlerle ifade edilen askerlerin silahlarını bırakıp kaçacağı ve konsolosluğumuzun bir anda sayıları 900 civarındaki IŞİD ile karşı karşıya kalmasıdır."

  "MESELE IŞİD OLMAKTAN ÇIKTI''

  "Mesele IŞİD olmaktan çıkmıştır. Başbakanımızın da endişesi bu yöndedir. Mezhep savaşı olmuştur. Oradaki gruplar bunun temellerini atıyorlar."

  ÇATI ADAYI YORUMU

  "AK Parti Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanacaktır. Ak Parti kimi aday gösterirse milletimiz onu seçecektir. İhsanoğlu'nu tanıyorum. Bir bilim adamıdır, Kahire'de doğmuştur ama aslen Yozgatlı bir aileye mensuptur. Bahçeli ve Kılıçdaroğlu kapı kapı dolaştılar, binde bir oy alan partilere bile gittiler. Sonunda iki partimiz bir isim üzerinde anlaşmış gibi görünüyor. Peki ya diğer partiler? MHP'de bu şahıs ile ilgili itiraz yok ama CHP'de saygı sınırlarını da aşabilen tepkiler var. MHP tabanı bu şahsı destekleyebilir ama CHP tabanında aleyhine çalışabilecek isimler bile olacaktır. Aday olarak bu kesinleşecekse en az 20 milletvekilinin bu kişiyi aday olarak göstermesi gerekir ve kendisinin de bunu kabul etmesi gerekir. Sayın İhsanoğlu'nun bu durumdan sevinçli olduğu görülmektedir."

  Görüş Bildir