Dolar
6.8586
0.0131%
Euro
7.7344
-0.0336%
Altın
1794.54
-0.0239%
Borsa
119338.85
0%
G. Altın
395.973
0.0005%
Bitcoin
63526.51
0.1259%
22ºC
İstanbul
Gök gürültülü sağanak yağış 22 C

  Bülent Arınç'tan Bakanlar Kurulu sonrası açıklama

  Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında Başbakanlık Yeni Bina'da başlayan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Bülent Arınç açıklama yaptı.
  • 02.06.2014 - 19:46
  Bülent Arınç'tan Bakanlar Kurulu sonrası açıklama

  Bülent Arınç'tan Bakanlar Kurulu sonrası açıklama #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında başlayan Bakanlar Kurulu Toplantısı'nda, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı da katıldı.

  Çözüm sürecine ilişkin atılacak yeni adımların da masaya yatırılacağı toplantıda, terör örgütü PKK tarafından Diyarbakır-Bingöl karayolunun ulaşıma kapatılmasının ardından bölgede yaşanan gelişmeler değerlendirildi.

  ARINÇ'TAN TOPLANTI SONRASI AÇIKLAMA

  Başbakan Yardımcısı Bülen Arınç Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklamada bulundu. Arınç, Merkez Bankası Başkanı Başçı'nın kapsamlı bir sunuş yaptığını söyledi.

  MERKEZ BANKASI'NIN SUNUMU

  Arınç Merkez Bankası'nın bağımsızlığına bugüne kadar riayet ettiklerini bundan sonra da edeceklerini söyledi. Arınç, Türkiye'nin büyüme trendini sürdüreceğini bunun için de çaba göstermeye devam edeceklerini söyledi.

  Arınç'ın açıklamalarından satırbaşları;

  "Faiz konusu merkez bankası'nın görevlerinden sadece birisi. Ak Parti kurulduğundan beri, Ekonomik Kurul'umuzun aldığı ilk karara göre de Merkez Bankamız'ın bağımsızlığı esastır. Bu ilkeye bugüne kadar da sadık kaldık. Merkez Bankası'nın çalışma ilkeleri fiyat politikası ile çelişmemek kaydıyla arasında Hükümet'in büyüme politikalarını desteklemesi yer almaktadır.

  Türkiye'de büyümenin azalması gibi bir kırılma noktasına asla gitmeyeceğiz. Son yıllarda maliyet enflasyonundaki yükseliş kurdaki ve faizdeki artıştan kaynaklanmaktadır. Bunu bir şekilde engellemek gerekir. Merkez Bankası'nın bu konudaki adımlarına müdahale etmek niyetinde değiliz ama faizlerin düşürülmesi halinde yatırımların artacağını düşünüyoruz. Merkez Bankası'nın çalışmalarında bir yeknesaklık, bir akort görmek mümkündür. Merkez Bankası Başkanı'mıza teşekkür ediyoruz. Kendileri de çalışmalarını anlattılar.

  DİYARBAKIR'DA AİLELERİN EYLEMİ

  Çocukları dağa çıkarılmış aileler var. Bunlar içinde 10 yaşında çocuklar olduğu gibi üniversiteye başlamış gençler var. İlk defa aileler isyan ettiler. Barışçıl bir eylem yaptılar. Başkalarının yaptığı gibi bunu bir siyasal gösteriye ulaştıma amacı taşımadılar.

  Ümitle bekliyoruz ki, çocuklar ailelerine dönebilsinler. Türkiye bu konuya odaklanmışken, Diyarbakır Belediyesi aileleri oradan kaldırdı. Güvenlkik güçlerimizin en yapacağını yarın Başbakanımız grup toplantısında açıklayacaktır.

  "BİLDİRMEZSE SORUMLU AK PARTİ OLACAKTIR"

  4 bakanımızla ilgili bir Meclis soruşturması kurulması kararı verildi. 400'den fazla oy verildi. Biz de evet oyu verdik gizli oyda. Komisyon üyelerinin bu ismi geçen bakanlar hakkında olumlu ve ya olumsuz görüş bildirmemesi gerekir. Bu ihsası reydir. Dolayısıyla bunların üye seçilmesi mümkün değil. Diğer partiler evet üyelerini bildirmişler ama bu sayı yeterli değil. AK Parti bu konuda bir tarama yapıyor. Arama motoruna girdiğinizde kimin ne dediğini görüyorsunuz. Bu nedenle henüz bildirilmedi. Vicdanı kanaatleriyle herkes soruşturma açılsın dedi. Zannediyorum AK Parti de komisyona vereceği bu hafta bildirecektir. Bildirmezse o zaman bunun sorumlusu AK Parti Grubu olacaktır.

  Görüş Bildir