Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
377.215
-0.73%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C
  Bülent Arınç'tan dizilere sert tepki

  Bülent Arınç'tan dizilere sert tepki

  "Vatandaşın tahammül sınırını zorluyorlar. Türk halkının yüzde 82'si rahatsız."
  • 25.04.2012 - 08:40

  Bülent Arınç tan dizilere sert tepki #1

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dizilerdeki marjinal konuların, karşı cinsle ilişkilerin, ensest ilişkilerin halkın tepkisini çektiğini belirterek, yapılan bir araştırmada Türk halkının yüzde 82'sinin dizilerde çekilen cinsellik sahnelerinden rahatsız olup çocuklarına izlettirmediğinin tespit edildiğini açıkladı.

  Başbakan Yardımcısı Arınç, RTÜK'ün 18. kuruluş yıldönümü vesilesiyle Bilkent Otel'de düzenlenen 'Türkiye'de Görsel-İşitsel Medya ve Geleceği' konulu toplantıya katıldı. Arınç, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, televizyonda gösterilen dizilerle ilgili tepkisini dile getirerek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yaptığı 'aile araştırması'nın sonuçları hakkında bilgi verdi.

  ENSEST İLİŞKİLER TOPLUMUN SINIRINI ZORLUYOR

  Arınç, "Giderek artan dizilerde ele alınan marjinal konular, karşı cinsler arasındaki ilişkiler, ensest ilişkiler, işlenen temalar toplumun tahammül sınırını zorlamaktadır. Dizilerin teknik olarak yüksek kalitede olmaları, yurtdışında da izlenmeleri, dahası dışarıya ihraç edilmeleri ülkemiz adına güzel gelişmelerdir. Ancak içerikle ilgili şikayetlerin ciddiye alınması ve ele alınan temaların gözden geçirilmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isterim. Gündüzleri yayınlanan bazı kadın programlarının herkesin sabrını zorlayan içerikleri sürekli şikayet konusudur. Yayıncıların bunları yeniden değerlendirmelerini bekliyoruz" dedi.

  RTÜK YASASI YAYINCILIK ALANINDA BİR MİLAT

  Arınç, 3 Mart 2011'de yürürlüğe giren 6112 sayılı radyo ve televizyonların kuruluş ve yayın hizmetleri hakkında kanunun Türkiye'de yayıncılık alanında bir milat olarak kabul edilebileceğini belirterek, "RTÜK'ün programları yayından kaldırma, ön denetim yapma, senaryoları değiştirme, yapımcılara talimat verme gibi bir yetkisi olmadığı unutulmamalıdır. Kurum yasada belirlenen görevleri dışında bir işlem yapamaz. Hiç kimse RTÜK'e 'şu program olmamış, bunu kaldırın' şeklinde talimat veremez" diye konuştu.

  AİLELER ÇOCUKLARINI EKRAN KARŞISINDA BAŞIBOŞ BIRAKMASIN

  İzleyicilerin toplumsal değerlere uygun, ailece izlenebilecek özelliklere sahip yayınları talip etme hakkı olduğunu dile getiren Arınç, "İzleyicilerin de sorumlulukları vardır. Beğenilmeyen yayınlar varsa ilgili yayın kuruluşu nezdinde makul tepkiler gösterilmelidir, eleştiri yapılmalıdır. Ebeveynler çocuklarını televizyon başında başıboş bırakmamalıdır" şeklinde konuştu.
  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yaptığı 'Türkiye'de Aile Yapısı Araştırması' hakkında bilgi veren Arınç, görüşülen 23 bin kişinin yüzde 82'sinin dizilerdeki cinsellik sahnelerine tepki gösterdiğini, rahatsız olduğunu ve çocuklarının izlemesine izin vermediğini açıkladı.

  "RTÜK UYUYOR MU? DEMEYİN SANSÜR KURULU DEĞİLİZ"

  RTÜK Başkanı Prof. Dr. Dursun ise, RTÜK'ün kararlarının zaman zaman eleştirilebildiğine dikkat çekti ve "Kimi zaman RTÜK uyuyor mu, RTÜK bu programın yayınlanmasına nasıl izin veriyor. RTÜK neden bu programı kaldırmıyor gibi şikayetlere muhatap oluyoruz. Size şunu çok kesin olarak söyleyebilirim ki RTÜK uyumuyor, ama RTÜK bir sansür kurulu da değildir. Dolayısıyla RTÜK'ün sansür kurulu olarak faaliyet göstermesinin beklenmesi asla haklı olamaz. Programları yayından kaldırmak gibi bir yetkimiz yok. Programlar yayınlandıktan sonra uzmanlarımız tarafından izlenip kanunda belirtilen ilkelere aykırılık varsa raporlaştırılmaktadır" dedi.

  Raporun kurulun kararına sunulduğunu aktaran Dursun, şikayet edilen her programın yayından kaldırılmasının söz konusu olmadığını ifade etti. Dursun, "Yayın kuruluşlarından da bazı konularda hassasiyet göstermelerini bekliyoruz" dedi

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir