Petrol
84.88
0.60%
Euro
17.6694
-0.12%
Dolar
18.442
-0.04%
Altın
965.67
-0.03%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
355.492
-1.02%
20ºC
İstanbul
Hafif yağmur 20 C
  Bülent Arınç'tan yardım uçağı itirafı

  Bülent Arınç'tan yardım uçağı itirafı

  Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Suriye krizi ile ilgili açıklamada bulundu.
  • 26.06.2012 - 09:24

  Bülent Arınç tan yardım uçağı itirafı #1

  Suriye'nin Türk jetini uluslararası hava sahasında vurmasının ardından en kapsamlı açıklama Bakanlar Kurulu'nun ardından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'tan geldi.

  "BİZ MAĞDURUZ"

  Türkiye'nin, uluslararası hava sahasında uçağının vurulması nedeniyle NATO nezdinde 4 ve 5. maddelerin işletilmesi amacıyla başvuruda bulunduğunu vurgulayan Arınç, "Biz mağduruz, mütecaviz olan Suriye'dir. Böyle bir davranışın cezasız, sonuçsuz kalmayacağını herkes bilmelidir" dedi.

  Türkiye'nin mukavemede bulunmak dahil, uluslararası hukuktan doğan tüm haklarını saklı tuttuğunu kaydeden Arınç, bazı çevrelerin "savaş çığırtkanlığı" yapmasına da tepki göstererek, "Kimseyle savaşmak niyetinde değiliz" ifadesini kullandı.

  YARDIMA GİDEN UÇAĞA DA ATEŞ AÇILDI

  Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Arınç, Suriye tarafından düşürülen Türk savaş uçağına yardıma giden bir Türk CASA uçağına da yerden ateş edildiğini doğrulayarak şu ifadelere yer verdi: "İlk kurtarma çalışmaları sırasında İncirlik ve Malatya gibi en yakın üslerden 4 helikopter, 2 gemi ve bir de helikopter taşıyan gemimiz olay mahalline koşmuşlardır. Arkasından da bir CASA uçağı ve başka yardım ekipleri de yola çıkmıştır. Maalesef CASA uçağımıza yerden atış yapılmıştır. Olayın duyulması üzerine Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığımız, Suriye yetkililerini aramış ve bu taciz derhal kesilmiştir."


  Görüş Bildir