Euro
9.5141
-0.11%
Dolar
7.9965
-0.11%
Altın
465.35
0.03%
Borsa
1.321
0.51%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Burhan Kuzu: Özal'a kolayı kim verdi

  Burhan Kuzu, Turgut Özal'ın ölümünün şüpheli olduğunu söyledi..
  • 18.12.2012 - 16:01
  Burhan Kuzu: Özal'a kolayı kim verdi

  Burhan Kuzu: Özal a kolayı kim verdi #1

  Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümün şüpheli olduğunu belirterek, "Kendisine 03.00'te kola veriliyor. Kolayı veren görevlilerden biri Kanada'ya diğeri Honduras'a kaçıyor. Bu iki ülkenin de Türkiye ile yardımlaşması yok. Kolayı kim verdi?" dedi.

  TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüyle ilgili açıklamalardı bulundu.

  TÜRK SİYASİ TARİHİNİN EN KARANLIK YILLARI

  Türk siyasi tarihinin en karanlık yıllarının 1993 ve 2007 yılları olduğunu belirterek, şunları söyledi:

  ''1950 öncesini dikkate almayalım, orası ayrı bir tablo. JİTEM mi dersiniz, Ergenekon'un bir alt grubu mu dersiniz? Bilemem ama bakın, hepinizin bildiği 24 Ocak 1993 Uğur Mumcu, 5 Şubat 1993 Adnan Kahveci'nin Bolu Gere'de yolundaki kazası, 17 Şubat 1993 Orgeneral Eşref Bitlis'in uçağının düşmesi ve kaza, 17 Nisan 1993 Özal'ın ölümü, 2 Temmuz 1993 Madımak Oteli'nde 37 kişinin yakılarak diri diri öldürülmesi, 5 Temmuz 1993 Başbağlar olayı 33 vatandaşın öldürülmesi, 22 Ekim 1993 Tuğgeneral Bahtiyar Aydın suikastı, 4 Kasım 1993 Binbaşı Cem Ersever'in öldürülmesi...''

  "AK PARTİ GÜNAH KEÇİSİ İLAN EDİLDİ"

  Kuzu, 2007'de de Danıştay saldırısı, Cumhuriyet gazetesine saldırı, Trabzon'da dini liderin öldürülmesi, Malatya olayları gibi benzer olaylar görüldüğünü belirterek, bunların AK Parti hakkında açılan kapatma davasında delil olarak gösterildiğini söyledi.

  Kuzu, ''AK Parti günah keçisi olarak kabul edildi. Şimdi Ergenekon yargılanmasına baktığınız zaman işin çehresinin değiştiğini görüyorsunuz'' diye konuştu.

  Uğur Mumcu'nun cenazesinde ''kahrolsun şeriat'' diye yürüyenlerin, ''bu işi İslamcılar yaptı'' diyenlerin bugün yazdıkları kitaplarda, işin daha farklı bir konumda olduğunu, işin arkasında daha büyük güçlerin olduğunu yazmak durumunda kaldıklarını ifade eden Kuzu, şöyle devam etti:

  "ÖZAL'I ÇOK YAKINDAN TANIRDIM"

  ''Adnan Kahveci olayı durup dururken gündeme gelmedi. Özal çok yakından tanıdığım bir liderdir. Kendisinin vefatıyla alakalı olaylar o günden bugüne hiç kesilmedi. Olayların seyri de hep şüphe çekiyor. Normal ölüm de olabilir, ama olaylara baktığınız zaman, Kartal Demirağ meselesinde kurşun isabet etmiyor, o bir takdiri ilahi ama ondan sonra Korkut Özal'ın bana söylediği, (Turgut abi, bu işin üzerine gidelim dediğimde, 'sakın ha bu işi kurcalamayın işin içerisinde o günün MGK üyelerinin bile bulunduğunu', dolayısıyla bu işin devlete zarar vereceğini söyleyerek konuyu tamamen kapatmamızı istedi) demişti.

  "O KOLAYI KİM VERDİ?"

  Ayrıca Özal'ın vefatı ve onun arkasından yaşananlar, Adli Tıp raporuna bakıyorsun, 16 Nisan günü gece Semra hanım rahatsızlanıyor. Kardiyolog doktor geliyor, sanki Özal için gelmiş zannediyorsunuz, muayene ediyor Semra hanımı 'normale döndü' diyor. O gün saat 4'te yatıyor, 8.5'ta kalkıyor, gece saat 3'te bir kola veriliyor. Bu kolayı veren görevlilerden biri Kanada'ya diğeri Honduras'a kaçıyor. Bu iki ülkenin de Türkiye ile yardımlaşması yok.

  Bu çok planlı ve projeli bir şekilde oluyor. GATA hazırlanıyor. GATA'ya gidiyor araç, aracı döndürüyorlar Hacettepe'ye, doğru çocuk bölümüne, arkasından yanlış geldik, büyüklerin bölümüne. Alınan kanın kaybolması. Olaylar zinciri birbirini kovalıyor.''

  Söz konusu bilginin başkalarında da olduğunu belirten Kuzu, ''Gece saat 03.00'te kolayı kim verdi? Bu önemli. O isimlerin kim olduğunu bilmiyorum ama bunlar mutlaka biliniyordur. Bunları araştırmak lazım. ortalığı karıştırmak gibi bir niyetimiz olamaz, ipuçları vermeye çalışıyoruz'' diye konuştu.

  "SAPASAĞLAM DİPDİRİ ADAMDI"

  Kuzu, Turgut Özal'la en son görüşmesinin vefatından 21 gün önce olduğunu belirtti. ''Sapasağlam dipdiri adamdı'' diyen kuzu, Özal'la İstanbul'da bir otelde bir araya geldiklerini açıkladı.

  "ÖLÜMÜ ŞÜPHELİ"

  Burhan Kuzu, şunları söyledi:

  ''O zaman ANAP'ta olan, şu anda bizde bir bakan, bir milletvekilimiz... Biri bir ilçenin başkanı, öteki de yardımcısı. Onların da bulunduğu ortamda beni çağırdı, 'başkanlık sistemi konusunda seni zamanında dinlemedik' dedi. 'Ekonomiyi düzelttim, keşke siyaseti düzeltseydim. Benim düzelttiğim ekonomiyi Demirel ile İnönü perişan ettiler, arkaya dönüyorum içim kan ağlıyor, beni bu 4 duvar arasına ittiler, burada da sıkıldım, memleket de çok perişan durumda. Ben Balkanlar'a gidiyorum. Oradan geleceğim Kafkaslar'a gideceğim, dönüşte parti kuracağım, seni listeye aldım sakın yok deme' dedi. Balkanlar'a, Kafkasya'ya gitti. Ben hazırlığımı yaptım, hala evimin bir köşesinde durur o hazırlık anı olarak, döndüğü günün bir gün sonrasında da vefat etti.''

  Kuzu, Özal'ın bir döneme damgasını vuran insan olduğunu ifade ederek, ''Ben o zaman da şüpheyle baktım hala da bu kanaatimi değiştirmedim'' dedi.

  Burhan Kuzu, ''İki ismin de öldürüldüğünü düşünüyorsunuz '' sorusuna, "Ecel eceldir ama aynı yılda bu kadar önemli kişilerin eceli de çok tesadüf olmaz gibi geliyor" yanıtını verdi.

   

   

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir