Euro
9.4896
0.08%
Dolar
7.9533
0.01%
Altın
462.88
0.2%
Borsa
1.325
0%
Bitcoin
141.251
-6.96%
9ºC
İstanbul
Açık 9 C

  Burkay: Genel af çözümün parçası olacak

  Kemal Burkay, Öcalan'ı da kapsayacak bir genel affın çözüm sürecinin bir parçası olacağını söyledi.
  • 12.12.2012 - 04:52
  Burkay: Genel af çözümün parçası olacak

  Burkay: Genel af çözümün parçası olacak #1

  HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay, 'Bana Söz Ver'de Kürt sorunu ve çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Burkay, "Barışa ulaşacaksak, genel af mutlaka gündeme gelecek. Bu çözüm sürecinin parçası" diye konuştu.

  31 yıl yaşadığı İsveç'ten 2011'in Temmuz ayında Türkiye'ye dönen ve HAK-PAR Genel Başkanı olarak yeniden siyasete atılan Burkay, Kürt sorununa ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  BİRAND'A DESTEK VERDİ

  Burkay, geçtiğimiz günlerde kaleme aldığı 'Abdullah Öcalan'ın hapisten çıkacağını ve Meclis'e gireceğini' öngören yazısıyla tepki çeken Mehmet Ali Birand'a destek verdi.

  Bu ortamda genel affın konuşulmasının bile insanları huzursuz ettiğini kaydeden Burkay, şunları ifade etti:

  YENİ BİR VATANDAŞLIK TARİFİ

  Bu sorun bir çözüm sürecine girerse; silahların susması, anayasal hakların tanınması, Kürt kimliğini de kapsayacak şekilde yeni bir vatandaşlık tarifi ve yerinden yönetim ilkesi ki bunun çeşitli biçimleri vardır.

  BİZ FEDERAL DİYORUZ BDP ÖZERKLİK

  Biz federal çözümü savunuyoruz. BDP kesimi özerklik istiyor. Anayasa'yı öyle bir düzenlemeliyiz ki, otonomi mi olur federasyon mu olur...

  "PKK DESTEĞİNİ KAYBEDER"

  Bunlara açık olunması gerekir. Bu başarılı olursa PKK silah bırakır. Bırakmasa bile etkisiz hale gelir, bütün desteğini kaybeder. Çözüm için bunların yapılması lazım.

  GENEL AF ÇIKABİLİR

  Böylesine bir çözüm sürecine girilince ister istemez bir siyasi af gündeme gelecektir. Ve bu adım atılır, doğaldır da. Siz böyle büyük bir sorunu çözecekseniz, bu ülkeye barış getirecekseniz, demokrasi getirecekseniz, bu barışın hatrı için elbet o adımlar da atılır, genel af çıkarılır. Bunda şaşırılacak bir şey yok.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir