Euro
10.0244
0.52%
Dolar
8.5082
0.96%
Altın
479.82
-1.28%
Borsa
1.418
-0.42%
Bitcoin
406.447
-0.02%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C
  Çağlayan'dan Nobel alan AB'ye salvolar

  Çağlayan'dan Nobel alan AB'ye salvolar

  Ekonomi Bakanı Çağlayan: "AB dünyanın en riyakar örgütü. Nobel'in AB'ye verilmesini kınıyorum.."
  • 17.10.2012 - 08:18

  Çağlayan dan Nobel alan AB ye salvolar #1

  Bu yılın Nobel Barış Ödülü’nü alan Avrupa Birliği’ne (AB) Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’dan ağır eleştiri geldi. Adana’da Sunar Grubu’na bağlı Elita Yağ Fabrikası’nın yeni tesislerinin açılışında konuşan Çağlayan, Türkiye’nin AB kapısında bekletilen bir ülke olduğunu söyledi ve “AB gelmiş geçmiş ikiyüzlülüğü en fazla hissedilmiş olan bir birliktir. Dünyanın en riyakâr kuruluşudur ve bu AB 50 yıldır Türkiye’yi kapısında bekletmektedir. Eğer Türkiye AB’nin bir üyesi olmuş olsaydı, geçen yıl AB yüzde 1.5 değil yüzde 1.8 büyüyecekti. AB kaybetti” dedi.

  "NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜNÜ KINIYORUM"

  Nobel Barış Ödülü’nün bu yıl AB’ye verilmesine de değinen Çağlayan, şöyle devam etti: “Arkadaşlar kendimi gülmekten alamadım. Yeminle söylüyorum. Şimdi barış ödülü niye verilir? İnsan haklarına katkı yaparsın, insanlığa değer verirsiniz, yaptığınız her muameleyi eşit yaparsınız, centilmence yaparsınız. Bu Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen AB, Gümrük Birliği anlaşması yapmış olan Türkiye’yle, kendisine bir çıkış kapısı olarak gördüğü Türkiye’ye ve işadamlarına vize uyguluyor. Bu işkenceyi uygulayan Avrupa, Brezilya’ya, Arjantin’e, Parugay’a, Karadağ’a, Ukrayna’ya gelince bunların hiçbir vatandaşına vize uygulamaz. Böylesine bir insanlık suçu işleyen, böylesine insan hakları suçu yapan AB’ye Nobel Barış Ödülü verdiği için ben de Nobel Barış Ödülü’nü kınıyorum. Bunun adı barış değil, bunun adı olsa olsa, sen AB’ye ikiyüzlülük veya riyakârlık ödülü verirsin, buna da eyvallah deriz.”

  "İLK 6 AYDAKİ BÜYÜME BİZİ MUTLU ETMİYOR"

  Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın gündemine yine “gaz-fren” tartışmaları vardı. Çağlayan, “11 ülke ise 2008 öncesi döneme 10 yıldan önce erişemez. Yunanistan, Portekiz, İspanya, İtalya 2008 öncesi döneme 2020’den önce ulaşamayacaktır. Bugün Türkiye, şükürler olsun Çin’den sonra dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi. İlk altı ayda büyümemiz yüzde 3.1, tabii bu yüzde beni mutlu etmiyor’’ dedi.

  Çağlayan, Türkiye sanayicisinin ve işadamının performansını bildiğini belirterek, “Türkiye’ye fren değil, gaza basmak yakışır. Gidecek çok daha yolumuz var çünkü. Allah’a şükürler olsun şoförümüz kuvvetli. İleri sürüş tekniği almış şoföre sahibiz ve dünyada bir ekonomik mucize gerçekleştirmişiz. Dünya, bugün Türkiye’nin ekonomik mucizesini konuşuyor’’ sözleriyle, Merkez Bankası’ndan faiz indirisi istedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir