Euro
9.7032
-0.14%
Dolar
8.1546
0.27%
Altın
457.35
-0.42%
Borsa
1.417
0%
Bitcoin
489.843
-1.11%
11ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 11 C

  Çakırözer: Yüzde 99 Esad'ın ordusu sorumlu

  Cumhuriyet yazarı Utku Çakırözer Suriye'deki katliama ilişkin analizde bulundu.
  • 26.08.2013 - 10:45
  Çakırözer: Yüzde 99 Esad'ın ordusu sorumlu

  Çakırözer: Yüzde 99 Esad ın ordusu sorumlu #1

  Son haftalarda Mısır'daki katliamdan sonra en çok konuşulan konulardan biri de Suriye'deki katliam ve kimyasal silah kullanıldı iddialarıydı. Dün Şam yönetiminden yapılan açıklamalara göre Birleşmiş Milletler heyetine durumu inceleme için izin verildi. Tüm dünya BM' heyetinin araştırma sonucunu beklerken Cumhuriyet Gazetesi yazarı Utku Çakırözer Suriye'deki durum ile ilgili bir analiz yazısı yazdı.

  İşte Çakırözer'in bugünkü yazısı;

  Karargâhın Değerlendirmesi:

  Başkent Şam yakınlarında yüzlerce masum sivilin geçen hafta kimyasal silah kullanılarak katledilmesi, iki yıldır süren Suriye krizini bir dönüm noktasına getirmiş durumda. Bu saldırının hem Suriye hem de bölge açısından çok önemli sonuçları olacak. Ya Suriye yönetiminin sorumlu olduğu yönünde güçlü bir kanaat belirecek ve Esad yönetimine karşı büyük olasılıkla 'sınırlı' bir askeri operasyon gündeme gelecek.

  Ya da saldırıda muhalefetin parmağı olduğu yönünde güçlü bulgular ortaya çıkacak ve uluslararası toplum bugüne kadar muhalefete verdiği desteği gözden geçirme durumunda kalacak.

  Karargâhtaki son bilgi: Suriye ordusunun topu

  Düne kadar Suriye yönetiminin BM gözlemcilerini saldırının olduğu yere sokmaması şüphelerin Beşşar Esad rejimi üzerinde toplanmasına neden oluyordu. Ancak uluslararası baskı neticesinde Şam yönetimi dün BM gözlemcilerine izin verdi. Şimdi tüm dünya nefesini tutarak bu incelemenin sonucunu bekleyecek. Ancak bu arada başta ABD, Rusya, İngiltere, Türkiye ve İran olmak üzere, konuya ilgi duyan ülkeler kendi istihbarat kaynaklarını kullanarak sorumluyu önceden tespit için çabalıyor.

  Türk güvenlik birimlerine ulaşan son bilgiler ışığında Genelkurmay karargâhında hâkim görüş şöyle:

  "Katliamın sorumlusu yüzde 99 Suriye ordusu."

  İlk gelen bilgilerde kimyasal saldırının uçaktan atılan füzelerle gerçekleştiği ileri sürülmüştü. Ancak daha sonra bunun doğru olmadığı bilgisi Ankara'ya ulaştı. Kesinleşen bilgiler, kimyasal silahların uçaktan değil, karada konuşlu top bataryalarından atıldığı yönünde. Uzmanlar bu tür kimyasal silah atma yeteneğine sahip top bataryalarının sadece Suriye ordusunda bulunduğuna dikkat çekiyor. Batı'nın onayı ile Arap ülkelerinden muhaliflere silah gönderildiği bilinen bir gerçek. Hatta bunun Türkiye üzerinden gönderildiği yönünde de güçlü iddialar var. Ancak Türk güvenlik birimlerinin elindeki bilgilere göre muhaliflerin elindeki silahlardan hiçbiri, o kimyasal saldırıyı gerçekleştirecek güçte değil.

  Bu bilgilerin değerlendirildiği kurumlarda da hepimizin kafasındaki soru işaretlerine yanıt aranıyor: Saldırıdan iki gün önce BM heyetini Suriye'ye davet eden Esad böyle bir saldırıyı neden yapsın? Bu noktada net bir kanaat ortada yok. Saldırıyı ordu birlikleri talimatla mı yaptı? Yoksa Esad'a bağlı askeri birimlerin içinde bir karşı komplo mu söz konusu? Bilen yok.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir