Euro
9.4587
-0.69%
Dolar
7.9581
-0.59%
Altın
462.57
-0.57%
Borsa
1.338
1.32%
Bitcoin
153.809
1.26%
11ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 11 C

  Çanakkale şehidinden eşine duygusal mektup

  Çanakkale şehidi Hamit Efendi'nin eşine yazdığı mektup 97 yıl sonra ortaya çıktı.
  • 12.12.2012 - 13:34
  Çanakkale şehidinden eşine duygusal mektup

  Çanakkale şehidinden eşine duygusal mektup #1

  Çanakkale Savaşı sırasında cephedeki bir subayın, iki çocuğuyla birlikte geride bıraktığı çok sevdiği eşine yazdığı duygu yüklü mektup, 97 yıl sonra tozlu sandıklardan gün yüzüne çıktı.

  TORUNLARI TARAFINDAN MUHAFAZA EDİLDİ

  Barbaros Hayrettin Zırhlısı'nda görevli olan çarkçı yüzbaşı Hamit Efendi'nin yazdığı o mektup, eşi Zeliha hanım ve ardından da kızları Rahmiye ve Şükran tarafından yıllarca muhafaza edildi. Rahmiye'nin kızı, Yüzbaşı Hamit Efendi'nin torunu Tomris Tulgar, şehit dedesinden kalan hatırayı, 2010 yılından bu yana Çanakkale'yi anlatmak üzere oluşturduğu Çanakkale Gezici Tır Müzesi'nin sahibi, tarih araştırmacısı Ahmet Uslu 'yla paylaştı.

  Çanakkale şehidinden eşine duygusal mektup #2

  İŞTE O MEKTUP

  Ruhum,

  Göndermiş olduğunuz mektubu aldım. Teşekkür ederim. Yazısında ve söyleyişinde, her yerinde ayrı ayrı letafet var. Böyle mektuba ben cevap vermekten acizim. Ne kadar yazsam anın yerini tutmaz. İnşallah İstanbul'a geldiğimde yazı tahsili göreceğim. Olmaz mı?

  Ağabeyime hürmeti mahsusade bulunduğunuzdan dolayı cümlenize ayrı ayrı teşekkür ederim. Saniyen Nuri Efendiye evvelsi gün mektup gönderdim. Şimdiye kadar ne için geciktirmiş, bakalım ne cevap gelecektir. İkinci mektubumu mufassal yazarım. Çok uykum geldi. Pederin, validenin ellerini öperim. Karındaşlarının da gözlerinden öperim.

  Not Bizim kraliçe hanıma mahsustur.

  Çanakkale şehidinden eşine duygusal mektup #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir