Dolar
6.9665
0.1984%
Euro
8.2032
0.1379%
Altın
1974.64
-0.1102%
Borsa
1126.9
-0.7617%
G. Altın
441.994
0.0545%
Bitcoin
79239.6
-0.0203%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C
  Çandar: Atatürk'ten sonra en güçlü lider Erdoğan'dır

  Çandar: Atatürk'ten sonra en güçlü lider Erdoğan'dır

  Radikal yazarı Cengiz Çandar, "Ne Menderes ne Özal, Atatürk ve İnönü'den sonra en güçlü lider Erdoğan'dır" dedi..
  • 07.01.2013 - 08:21
  Çandar: Atatürk'ten sonra en güçlü lider Erdoğan'dır

  Çandar: Atatürk'ten sonra en güçlü lider Erdoğan'dır #1

  Kürt sorunun çözümü için atılan yeni adımları ve yapılan yeni görüşmeleri Vatan gazetesinden Mine Şenocaklı'ya değerlendiren Radikal Gazetesi yazarı Cengiz Çandar, "Türkiye Cumhuriyeti'nde Atatürk ve İnönü'den sonra en güçlü lider Erdoğan. Ne Menderes ne de Özal... Kürt sorununu isterse Erdoğan çözebilir, zira halk nezdinde de büyük bir desteği var. Aynı şey diğer cephede Öcalan için de geçerli. Öcalan örgütte çok güçlü, ama asıl gücü Kürt halkı nezdinde... Özellikle İmralı'da geçen 14 yılda bu gücü çok daha arttı. Dolayısıyla Öcalan muhatap alınmadan çözüm olmaz..." diye konuştu. Bir dönem Özal'ın danışmanlığını da yapan Cengiz Çandar Özal-Erdoğan kıyaslaması da yaptı.

  İşte Çandar'ın o açıklamaları:

  'ERDOĞAN'IN HİÇ BİR BAŞBAKAN'A NASİP OLMAYAN SİYASİ GÜCÜ VAR'

  Çözümü getirecek olan Öcalan ile Erdoğan mı o zaman?
  İkisi birden diye düşünüyorum. Çünkü Erdoğan'ın Türkiye'de hiçbir Başbakan'a nasip olmayan bir siyasi gücü var. Hem seçmen bazında var, hem kadroları üzerindeki etkisi nedeniyle var. İktidara hükmedebilmek anlamında, Erdoğan kadar güçlü bir lider yakın tarihimizde oldu mu diye sorulsa, ancak 1923-1938 arasındaki Mustafa Kemal Atatürk ve 1938-1950 arasındaki İsmet İnönü örnek gösterilebilir.

  'ÖZAL VE ERDOĞAN KARŞILAŞTIRILAMAZ'

  Yani Özal mı Erdoğan mı diye bir karşılaştırma bile yapılamaz öyle mi?
  Güç olarak Erdoğan tabii, hiç tartışılmaz. Hangisinin vizyonu daha genişti, hangisi iyiydi, o ayrı bir tartışma. Saf güçten, güçlü olmaktan bahsediyoruz... İktidarın iplerine sahip olmaktan, kontrol edebilmekten... Erdoğan tabii ki hiç tartışmasız bu güce sahip. Üstelik Atatürk ve İnönü'nün dönemleri tek parti dönemiydi. O bakımdan Leyla Zana'nın "Bu sorunu çözerse Erdoğan çözer" tespiti doğru bir tespit. "İsterse o çözer. İstettirmek lazım" diyordu Zana. Çünkü o gücü var. Öbür tarafta da Öcalan'da var o güç, Kürtler üzerinde. Dolayısıyla Öcalan'ı merkezine oturtan bir çözüm süreci ilk defa oluyor. Mesele, Öcalan'la görüşmek veya Öcalan'ın dahil olduğu birtakım süreçler değil. Bu Öcalan'ı merkezine almış olan, onun üzerinden yürüyen bir süreç...

  'ERDOĞAN VE ÖCALAN ÇÖZER'

  Özetle Kürt meselesini Erdoğan ve Öcalan çözer diyorsunuz...
  Evet. Bu sorunun en önemli iki çözüm aktörü Erdoğan ve Öcalan'dır.

  Görüş Bildir