Dolar
7.6669
0.4559%
Euro
8.9789
-0.0077%
Altın
1899.85
-0.6557%
Borsa
1096.16
0.8399%
G. Altın
468.252
-0.2609%
Bitcoin
80365.31
-0.8308%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C
  Candaş Tolga Işık'ın Şemdinli'de neler oluyor yazısı

  Candaş Tolga Işık'ın Şemdinli'de neler oluyor yazısı

  Posta yazarı Işık, herkesin aklındaki soruyu sordu: Nasıl oluyor da TSK operasyon yaparken PKK karakol basabiliyor
  • 16.09.2012 - 15:12

  Candaş Tolga Işık ın Şemdinli de neler oluyor yazısı #1

  TSK, 7 taburla Şemdinli ve çevresinde geniş kapsamlı operasyon düzenliyor. Operasyonların bir kısmını Genelkurmay Başkanı Necdet Özel de bizzat takip etmişti.

  Tam da bu operasyonlar sırasında nasıl oluyor da PKK Şemdinli'de karakol basabiliyor? Posta yazarı Candaş Tolga Işık, bu soruya bugünkü köşesinden cevap verdi.

  İşte Işık'ın 'Şemdinli'de neler oluyor' başlıklı o yazısı:

  ŞEYTAN ÜÇGENİ BÖLGESİ

  Nasıl oluyor da TSK 7 tabur askerle operasyon yaparken PKK Şemdinli'de karakol baskını yapabiliyor? Bu sorunun cevabını anlamak için bölgenin coğrafi yapısını biraz bilmek lazım...? Şemdinli İran, Irak ve Türkiye sınırlarının kesiştiği nokta... Bu yüzden o bölgeye 'Şeytan Üçgeni' benzetmesi yapılıyor. Özellikle Şemdinli kırsalı gerilla savaşı için biçilmiş kaftan! Afganistan ve Pakistan'dan sonra üzerindeki dağlar, derin vadiler, sarp kayalıklar ve mağaralarla dünyanın en zor coğrafyalanndan biri...

  TSK'YA NEDEN OPERASYON TALİMATI VERİLMEDİ

  MİT, jandarma ve emniyete bağlı istihbarat birimleri nisandan beri İran ve
  İrak'tan 20-30'lu gruplar halinde PKK'lılann bu bölgeye gelip yerleştiğini rapor
  ediyordu. Ancak her ne hikmetse TSK'ya operasyon talimatı verilmedi. Bölgedeki
  tüm askeri operasyonlar PKK'nın saldınlan üzerine gerçekleşti. Askeri
  terminolojide 'aktif savunma' diye ifade edilen bu 'pozisyon' maalesef ' bir ay
  öncesine kadar devam ediyordu.

  Genelkurmay, birliklerin pozisyonunu 'aktif savunmadan' 'saldırıya' geçirmek için neden Şemdinli'de 20 gün süren çatışmalan, örgütün yol kesip kimlik kontrolü yapmaya başlamasını, dilediği gibi adam kaçırmasını dolayısıyla kamuoyunda "PKK bölgeye hakim" imajının oluşmasını bekledi anlamak mümkün değil.

  DAHA FAZLA ŞEHİT VERMEMK İÇİN

  Genelkurmay'ın bu kararının altında 2 neden olduğu söyleniyor. Birincisi şehit vermemek için yaz aylarını mümkün oldukça operasyon yapmadan geçirmek. ikincisi ise her ne kadar istihbarat raporlan PKK'lı gruplann Şemdinli'ye yerleştiğini bildirse de yaz başında esen 'banş rüzgarlarına' kapılarak bu gruplann eylem yapmayacağı öngörüldü. Fakat bu iki hesap da tutmadı! Hem verdiğimiz şehit sayısı arttı hem de örgüt 'devrimci harekat' adını verdiği yeni bir saldın taktiği geliştirerek 'vur-kal' şeklinde eylemler yapmaya başladı? Anlayacağınız şu ana kadar yaşadığımız kabus, bir bakıma göz göre göre geldi. Yaz bitti. Örgüt planladığı eylemlerin çoğunu gerçekleştirdi. Biz 7 tabur askerle operasyon karan aldık. Söyleyecek tek bir söz var: Günaydın!

  PKK'NIN YENİ KONSEPTİ BİR NEVİ İNTİHAR EYLEMİ

  Başta sorduğumuz soruya dönecek olursak... "Nasıl oluyor da TSK operasyon yaparken PKK eylem yapabiliyor?" PKK'nın bu yeni saldın konsepti bir nev'i intihar eylemi sayılır... Çünkü geçmişte eylem yaptıktan sonra çekilen PKK artık eylemi yaptıktan sonra çekilmiyor! Askerin gelmesini bekliyor, çatışıyor ve TSK'nın bariz güç üstünlüğüyle yok ediliyor. Yaz başında Şemdinli'ye yerleşen, daha doğrusu yerleşmesine göz yumulan irili ufaklı bu PKK'lı gruplar şimdi imha
  ediliyor. Ancak aralannda askeri hedeflere yakın bölgelere yerleşmiş olanlar
  var. İşte Şemdinli'de şu ara meydana gelen saldınlar bunlan işi!

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir