Euro
11.0726
3%
Dolar
9.502
3.15%
Altın
545.43
3.34%
Borsa
1.455
1.58%
Bitcoin
600.994
-1.12%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C

  Nurettin Canikli: Karşıda çatışma var sınırı kapatamayız

  Bakan Nurettin Canikli, Rasulayn'daki çatışmalardan kaçarak Türkiye'ye gelen Suriyeliler için açık sınır politikası uyguladıklarını söyledi.
  • İHA
  • 05.06.2015 - 09:50
  Nurettin Canikli: Karşıda çatışma var sınırı kapatamayız

  Nurettin Canikli: Karşıda çatışma var sınırı kapatamayız #1

  Dünden itibaren Türkiye’ye geçen mülteci sayısının 3 bin 424’e ulaştığını ve bu sayının 5 bine ulaşmasını beklediklerini belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, bütün güvenlik önlemlerini alarak geçişi gerçekleştirdiklerini kaydetti.

  "5 BİN KİŞİYİ BULABİLİR"

  Bakan Canikli yaptığı açıklamada, "Suriye’de yaşanan çatışmalardan kaçan Suriyeli vatandaşların girişi Akçakale Sınır Kapısı'ndan başladı. Dün bin 100 kişi giriş yapmıştı. Bugün de giriş yapan 2 bin 824 kişiyle birlikte bu sayı 3 bin 924’e yükseldi. Bunların içerisinde Türkmenler de var, diğer etnik kökenliler de var. Şu an çatışmalar devam etmektedir ve bunu oradaki yaşanan gelişmeler belirleyecektir. Fakat biz 5 bine kadar çıkabileceğini düşünüyoruz. Burada açık sınır politikası uygulamaktayız. Asla şu veya bu kadar kişi alacağız diye bir sınırımız yok. Çünkü karşı tarafta bir çatışma ortamı bulunmaktadır. 300 binden fazla kişi hayatını kaybetmiştir” dedi.

  "HER TÜRLÜ ÖNLEMİ ALIYORUZ"

  Türkiye’ye giriş yapan Suriyeli mültecilerle ilgili alınan güvenlik tedbirlerini de anlatan Bakan Canikli, “Türkiye’ye çeşitli sınır bölgelerinden giriş yapan mülteciler otobüslerle Akçakale Sınır Kapısı'na getirilmektedir. Burada kimlik bilgilerinin yanı sıra parmak izleri alınmakta, fotoğrafları çekilmektedir. Ayrıca yanlarında getirdikleri çantalar, valizler X-Ray cihazından geçirilerek kontrol edinmektedir. 0-15 yaş aralığındakilerin ise aşıları yapılmaktadır. Bu kadar önlemi alıyoruz, çünkü karşı tarafta otoriter bir yapı olmadığından her türlü sahte kimlik çıkartılabilinir. Geniş güvenlik tedbirleri ve kontrolleri yapılarak Türkiye’ye alınan mülteciler, daha sonra kamplara yerleştiriliyorlar” diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir