Dolar
7.7322
-1.0822%
Euro
9.0594
-1.2997%
Altın
1894.97
-0.1606%
Borsa
1145.24
1.9577%
G. Altın
471.567
-1.0427%
Bitcoin
83401.9
-1.0064%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C

  Çatışmadan korkan PKK taktik değiştirdi

  Son aylarda ağır kayıplar veren terör örgütü, yeni bir taktik geliştirdi...
  • 17.09.2012 - 10:12
  Çatışmadan korkan PKK taktik değiştirdi

  Çatışmadan korkan PKK taktik değiştirdi #1

  Güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonlarda köşeye sıkışan terör örgütü, kırsalda çatışmaya girme yerine yollardaki menfezlere koyduğu bombaları patlatıyor.

   

  ÇATIŞMAYA GİRMEKTENSE MENFEZE YERLEŞTİRİYOR

  Menfezlerin ince bir betondan ibaret olması, terör örgütünün işini kolaylaştırıyor. Bölgede son bir yılda menfezlere yerleştirilen onlarca bombalı saldırı gerçekleştirildi. Son operasyonlarda ciddi eleman kaybeden terör örgütü, kırsalda çatışmaya girme yerine yollardaki menfezlere koyduğu bombaları önceden döşediği kablolarla patlatıyor. Menfezlerin ince bir betondan ibaret olması, terör örgütünün hedefe ulaşmasında pay sahibi oluyor.

  C4 DAHA ÇOK TAHRİBAT VERİYOR

  Bölgede son bir yılda menfezlere yerleştirilen onlarca bombalı saldırı gerçekleştirildi. Terör örgütünün elinde bütün bomba türevlerinin olduğunu ancak örgütün daha çok C4 plastik patlayıcıyı tercih ettiğini söyleyen bir bomba uzmanı, C4'ün daha çok tahribat verme görevi gördüğünü belirtiyor. C4'ün çok hızlı tepkimeye girdiğini vurgulayan bomba uzmanı, sözlerini şöyle sürdürdü:

  C4'ÜN İÇİNE ÇİVİ VE METAL PARÇALAR KOYUYORLAR

  "Patlayıcı, saniyenin 10 bini kadar hızlı bir zamanda şok dalgası oluşturur. Oluşan dalga karşısında menfez ne kadar sağlam olursa olsun yine büyük zarar görür. Örneğin bir kilogram C4 patlayıcı, patlama esnasında çevresine güçlü bir hava basıncı oluşturur. Bu o kadar etkili olur ki, 200 metre mesafedeki bir araç ya da canlı zarar görebilir. Ayrıca terör örgütü PKK , C4 tercih etmekle kalmıyor, aynı zamanda içine çivi ya da metal parçalar koyarak patlamanın şiddetini ve zararını da artıyor."

  18 Ekim 2011: Bitlis'in Güroymak ilçesinde menfeze yerleştirilen bomba, kablo aracılığıyla patlatıldı. Patlamada polis memurları Şaban Kılıçarslan, Bülent Emen, Volkan Sabaz, Yalçın Demir, Kamuran Ercan şehit oldu. Patlama esnasında yoldan geçen kamyonette bulunan Hiranur Eraslan (4), Ferit Eraslan (13) ve Resul Eraslan hayatını kaybetti.

  4 Haziran 2012: Diyarbakır'ın Lice ilçesinde Tapantepe mevkiinde bir menfeze döşenen bomba patlatıldı. Hain saldırıda Lice İlçe Jandarma komutanı ile bir uzman çavuş şehit oldu.

  6 Mayıs 2012: Silvan Barajı'nın temelinin atıldığı gün facia son anda önlendi. 3 bakanın katıldığı temel atma töreninde baraj inşaatına giden yolda bulunan menfezin altına yerleştirilen 20 kilogramlık bomba son anda fark edildi.

  10 Temmuz 2012: Bitlis'in Tatvan-Van karayolunun Yoncabaşı köyü yakınlarında, terör örgütü PKK'lılar tarafından menfeze döşenen uzaktan kumandalı bomba patlatıldı, 3 asker yaralandı. Van-Hakkâri karayolunda bir menfeze yerleştirilen bomba, görev yerine gitmekte olan silahsız askerlerin geçişi sırasında patlatıldı. Düğmeye geç basılması sayesinde can kaybı yaşanmadı.

  28 Temmuz 2012: Diyarbakır'ın Lice ilçesinde menfeze konulan bomba askerî araç geçerken patlatıldı, 2 astsubay şehit oldu, 1 er ve bir köy korucusu yaralandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir