Petrol
111.85
1.05%
Euro
17.2595
-0.21%
Dolar
16.1047
0.18%
Altın
963.32
-0.30%
Borsa
2375
0.00%
Bitcoin
484.936
2.41%
15ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 15 C

  Çavuşoğlu: PYD yüzünden ABD ile küsecek değiliz

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Amerika’nın Sesi’ne özel demeç verdi.
  • 30.03.2016 - 11:48
  Çavuşoğlu: PYD yüzünden ABD ile küsecek değiliz

  Çavuşoğlu: PYD yüzünden ABD ile küsecek değiliz #1

  ABD’nin Washington kentinde temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Amerika'nın Sesi radyosuna konuştu. Bir soru üzerine, Türkiye ile Amerika arasındaki ilişkilerin son dönemde bozulduğu yönündeki haberleri reddeden Çavuşoğlu, iki müttefik arasında bazı konularda farklı düşünmenin normal bir süreç olduğunu söyledi.

  "KÜSECEK DEĞİLİZ"

  Çavuşoğlu, "Biz önemli iki ortağız ve ortak hedeflerimiz var. Ama bazen değişik konularda farklı düşünebiliyoruz, bu düşüncemizi de açıkça söylediğimiz zaman sanki iki ülke arasında problem var gibi (algılanıyor). Hiçbir iki ülke her konuda yüzde yüz hemfikir olamaz. Mesela PYD konusunda onlar farklı düşünüyor biz farklı düşünüyoruz, ama burada farklı düşünüyoruz diye küsecek değiliz" diye konuştu. Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

  "TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİNDE BİR BOZULMA YOK"

  “Niye farklı düşündüğümüz konusunda birbirimizi ikna etmemiz lazım ki bizim elimizde deliller var. PYD/YPG ile PKK'nın hiçbir farkının olmadığına dair belgeleri, bilgileri veriyoruz, arazide onlarla beraber istihbaratların yine birlikte çalışmaları var. Dolayısıyla burada farklı düşündük diye ilişkiler bozuldu diye böyle haber yapmak ya da yaygara yapmak doğru değil. Bunu çok seviyoruz, burada da Türkiye'de de bunu yapanlar var. Dolayısıyla Amerika ile Türkiye arasındaki ilişkilerde bir bozulma yok, tam tersi stratejik ortaklığımız bugünlerde daha da önem arz ediyor ki, biraz önce (konferansta) bahsettiğim konularda mesafe kat edelim. Bölgemize ve önemli sorunların çözümüne yardımcı olalım."

  "KERRY TÜRKİYE'YE ZİYARET YAPMAYI PLANLIYOR"

  Çavuşoğlu, dün bir araya geldiği Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Türkiye’yi ziyaret etmeyi planladığını da açıkladı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kerry ile görüşmesinde hangi konuları ele aldıklarına dair bir soruyu şöyle yanıtladı: “Tabi Amerika ile bir araya gelince özellikle var olan ciddi sorunları görüşüyoruz ve Suriye konusunda da kritik bir aşamadayız. Geçici ateşkesle çatışmaların durdurulması sağlandı ve insani yardımları ulaştırmak konusunda bazı olumlu gelişmeler var, ama daha da önemlisi doğrudan olmasa bile Cenevre'de müzakerelerin ikinci tur başladı, şimdi ara verildi üçüncü tura geçilecek. Bir taraftan siyasi bir çözüm için çaba sarf ederken diğer taraftan terör örgütleriyle mücadele, özellikle DAEŞ gibi, Irak ve Suriye'nin topraklarını işgal eden terör örgütüyle mücadeleyi nasıl yapabiliriz, nasıl daha etkili yapabiliriz, arazideki güçlerle nasıl işbirliği yapabiliriz, bunları konuştuk ve önümüzdeki günlerde askeri makamlar arasında da yine görüşmeler devam edecek.”


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir