Euro
9.7057
0.09%
Dolar
8.108
0.03%
Altın
454.45
-0.1%
Borsa
1.378
0%
Bitcoin
510.307
3.64%
9ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 9 C

  Çavuşoğlu Suudi gazetecinin Suriye sorusunu düzeltti

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Suriye halkını vuran Rusya'ya karşı neden sessizsiniz" diyen Suudi gazeteciye brifing verdi.
  • AA
  • 29.12.2015 - 23:05
  Çavuşoğlu Suudi gazetecinin Suriye sorusunu düzeltti

  Çavuşoğlu Suudi gazetecinin Suriye sorusunu düzeltti #1

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz’in davetine icabetle gerçekleştirdiği Riyad ziyaretine eşlik eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistanlı mevkidaşı Adel Aj Jubeiri ile Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığında bir araya geldi.

  Çavuşoğlu ve Aj Jubeiri, görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Bakan Çavuşoğlu, Suudi Arabistanlı bir gazetecinin "Türkiye, İslami askeri koalisyona nasıl bakıyor? Suriye meselesine Rusya'nın müdahil olmasından sonra Türkiye'nin sessiz olmasından şaşkınız, neden Türkiye Rusya'nın Suriye halkına yaptığı saldırılara suskundur?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

  "Öncelikle Suudi Arabistan'ın teröre karşı İslami dayanışma girişimini Türkiye olarak destekliyoruz. Riyad'da kurulacak mekanizmanın tüm aşamalarında yer alacağız, içinde yer alacağız. Teröre karşı dayanışma ve terör sebebiyle de artan islamofobiye karşı da dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz."

  Çavuşoğlu Suudi gazetecinin Suriye sorusunu düzeltti #2

  "TÜRKİYE, SESİNİ YÜKSELTTİĞİ İÇİN HEDEF OLDU"

  "24 Kasım'da Rus uçağının düşürülmesinden sonra Rusya ile ilişiklerimizde maalesef bir kriz var, biz bunun böyle olmasını istemezdik ama biz başından beri tüm ikili görüşmelerimizde ve tüm açıklamalarımızda Suriye'de katil Esad rejimiyle mücadele eden muhaliflere yönelik saldırıları hep gündeme getirdik ve bunu kınadık. Son zamanlarda Rusya'nın özellikle muhaliflere yönelik saldırılarını hep gündeme getirdik ve bu saldırılar sonucunda maalesef çocuklar, kadınlar hayatını kaybetmiştir, bunu da gündeme getirdik. Birkaç gün önce yayınladığımız açıklamayla bunu şiddetli şekilde kınadığımızı ve uluslararası camianın artık Rusya'ya 'dur' demesi gerektiğini söyledik. Sanırım bunları takip etme imkanınız olmadığı için Türkiye'nin sessiz olduğunu iddia ettiniz, kesinlikle doğru değildir. Türkiye, haksızlıklar, zulüm karşısında her zaman sesini yükseltmiştir, bundan dolayı hedef olmuştur. Bugün Türkiye ile beraber Suudi Arabistan'ın da haksızlıklar karşısında güçlü duruş sergilediğini görüyoruz, bundan gurur duyuyoruz. Suudi Arabistan ve Türkiye haksızlıklara karşı güçlü duruş sergilemeye devam edecektir."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir