Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
324.367
-0.70%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C
  Çelik: Cemaat rakibimiz değil

  Çelik: Cemaat rakibimiz değil

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, "Cemaatler bizim rakibimiz değildir" dedi.
  • 17.02.2012 - 07:40

  Çelik: Cemaat rakibimiz değil #1

  Yargı ve Emniyet ile MİT arasında bir haftadır yaşanan krizin yansımaları sürüyor. MİT krizi etrafında yaşanan tartışmaları değerlendiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, özel yetkili mahkemeler ve savcıların yetkilerine dokunulmayacağı sinyalini verdi.

  Radikal'in haberine göre; "250'nci maddenin değişmesi yanlış olur" diyen Çelik, 'AK Parti-cemaat çatışması'na dönük sorulara , "AK Parti kendi tabanıyla kavga etmez. 1-2 kişinin yanlışı bir gruba mal edilemez. Bürokraside 28 Şubat'ı yeniden hortlatmayız. AK Parti bu tuzağa düşmez" karşılığını verdi.

  '250. madde değişmesin'

  Krizin patlak vermesinden sonra MİT ile özel yetkili savcılara yönelik yasal düzenlemeler gündeme gelmişti. Hükümet, Oslo sürecine katılan Müsteşar Hakan Fidan ile eski Müsteşar Emre Taner ve Yardımcısı Afet Güneş'in yargılanmasını Başbakan iznine bağlayan 26'ncı madde değişikliğini Meclis'e getirdi. Bu arada özel yetkili savcıların görev ve yetkilerini düzenleyen CMUK 250'nci madde de yeniden tartışmaya açıldı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ı ameliyat sonrası evinde ziyaret eden Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in o akşam katıldığı AK Parti Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) konuyu gündeme getirdiği öğrenildi. Ancak, AK Parti MYK üyelerinin neredeyse tamamı bu değişikliğe karşı çıktı. AK Parti yönetiminde, "250 değişirse Ergenekon süreci boşa çıkar" görüşü ağırlık kazandı.

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik de 250'nci madde değişikliğine karşı olduğunu açıkladı. Yürümekte olan Ergenekon, Balyoz gibi davaları hatırlatan Çelik, şu aşamada bu maddenin yerinde kalması gerektiğini savundu. Çelik, "Yeri geldiği zaman özel yetkili mahkemeler de kaldırılır. Bunun için ihtiyaç olması gerekir. Bu mahkemelerde görev yapanlar ihtisas sahibi insanlar. O yüzden şu anda öyle bir ihtiyaç yok" diye konuştu.

  "TABANIMIZA CEPHE ALMAYIZ"

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, MİT krizinin AK Parti ile Fethullah Gülen grubu arasında 'çatışma'ya yol açtığı iddialarını da değerlendirdi. Cemaatlerde, gruplarda hatta siyasi partilerde yanlış yapan insanlar olabileceğini ancak 1-2 kişinin yanlışının bir camiaya yüklenemeyeceğini savunan Hüseyin Çelik, AK Parti'nin yüzde 50'lik oy almasında cemaatlerin de önemli payı olduğunu söyledi. Çelik, "AK Parti kendi tabanına cephe almaz, onlarla kavga etmez. O cemaatin, hareketin mensuplarıyla ruh ve mana dünyamız örtüşür.Aynı atmosferin insanlarıyız. Birileri kavga istiyor olabilir ama biz bu tuzağa düşmeyiz. Muhalefet boşuna sevinmesin. Onlara buradan ekmek çıkmaz" diye konuştu. Çelik'in sözleri AK Parti'nin 12 Haziran seçimleri öncesi kullandığı, "Aynı dağın yeliyiz biz, aynı bağın gülüyüz biz" şarkısının sözlerini hatırlattı

  "CEMAATLER RAKİBİMİZ DEĞİL"

  MİT krizinden sonra cemaate yakın oldukları öne sürülen ve KCK operasyonlarını yürüten polis şefleri görevden alındı. AK Parti'nin yaşanan krizden sorumlu tuttuğu cemaatin bürokrasideki kadrosunu tasfiye edeceği iddialarını da değerlendiren Hüseyin Çelik, "Cemaatler, sivil toplum kuruluşları bizim rakibimiz değildir. Rakibimiz olan CHP ve MHP'ye bile düşmanlık etmezken onlara niye edelim. Suçun şahsiliği esastır. Bir kişinin hatasından başkaları sorumlu tutulamaz. Biz 28 Şubat'ı tekrar hortlatacak siyasi hareket değiliz" diye konuştu


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir