Dolar
7.33
-0.049%
Euro
8.6883
0.538%
Altın
1929.68
0.7118%
Borsa
1116.35
0.1947%
G. Altın
454.97
0.6452%
Bitcoin
83528.37
-1.2318%
30ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 30 C
  Çelik: Hükümet ekonomide Atatürk'ün dediğini yapıyor

  Çelik: Hükümet ekonomide Atatürk'ün dediğini yapıyor

  Siyasetle ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulunan şarkıcı Çelik, hükümetin ekonomi politikasını beğendiğini söyledi
  • 22.01.2013 - 10:02
  Çelik: Hükümet ekonomide Atatürk'ün dediğini yapıyor

  Çelik: Hükümet ekonomide Atatürk ün dediğini yapıyor #1

  90'lı yılların pop müziğine damga vuran isimlerinden Çelik, yeni albümüyle eski günlerini yakalamak istiyor. Yaşadığı zihni dönüşümü anlatan Çelik, siyasete ve gündeme ilişkin de önemli açıklamalarda bulundu. Radikal'den Alpbuğra Bahadır Gültekin'e konuşan Çelik, hükümetin ekonomi politikalarını övmesinden ötürü kendisine gösterilen tepkilere de cevap verdi.

  "SEN ATATÜRK'TEN VAZGEÇTİN DİYORLAR"

  Son söylemlerinizde maneviyat vurgusunun daha sıklaştığı dikkat çekiyor. Acaba dünyaya bakış açınız mı değişti?
  Bende değişen hiçbir şey yok. Sanatçı ekstrem, marjinal uçlarda dolaşır. Bir duvara çarpar, yanlış yönde olduğunu fark edince başka bir duvara yönelir. Tenis topu gibi gider gelir. Ben doğru bildiklerimi paylaşabilmekle ilgili bir yol arıyorum ve o yolu bulabilmek için her yönü deniyorum. Bu dil ile ilgili bir şey. Ben dil dediğimde Farsça 'gönül' anlıyorum, bir başkası konuşulan dili, doktor ise ağzımızdaki organı anlıyor. Ama ben bir kelime söyledim, bak ne anlamlar çıktı. Sen "IMF konusunda ülke iyi bir yerde" diyorsun, "Yoksa sen Tayyip Erdoğan 'ın politikalarını onaylıyor musun kardeşim?" diyorlar. "Hayır, ama yine de bu doğru" diyorsun, "O zaman sen Atatürk 'ten vazgeçtin" diyorlar. Ya da senin baktığın gibi bir yerden bakabiliyorlar.

  "HÜKÜMET EKONOMİDE ATATÜRK'ÜN İSTEDİĞİNİ YAPTI"

  Peki ekonomik başarı, bir yönetimi övmek konusunda yeterli bir kriter mi?
  Yine aynı yere geleceğiz, dil sorununa. Tabii ki hükümet ekonomide yüzde yüz başarılı demedim. Ama IMF konusunda hükümetin uyguladığı Atatürk'ün istediği aslında. Ekonomide bağımsızlık önemli bir şey.

  ATATÜRKÇÜ ÇİZGİN İNCELDİ Mİ?

  Zamanında Atatürkçülüğün altını kalın çizgilerle çiziyordunuz, o çizgiler neden inceldi şimdilerde?
  Ben bir popçu olarak "İlkeye sahip çık" demiştim. Atatürk'ün bir sözü vardır, "Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir" diye. Yani ilke esastır, vücut fanidir diyor. İlke bizim töremizdir, yasadır. Ben o dönemde bunun üstüne düştüm. Bugünle ilgili söyleyeceğim şudur: Bu ülkenin bir Genelkurmayı vardır ve anladığım kadarıyla da Başbakan ile uyum içinde çalışıyorlar. Ve herhalde her şey yolundadır. Bu anlamda başka bir şey söylemeye gerek var mı? Sanırım Atatürk ilkelerini Genelkurmay bizden daha iyi biliyordur.

  TÜRKİYE'DEKİ GERÇEK AYDINLARA ÖRNEK: YAŞAR NURİ VE DÜCANE CÜNDİOĞLU

  Son günlerde şöyle bir tartışma var: Sanatçılar siyasi görüşünü açıklamamalı. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
  Bazılarını tenzih ediyorum, ama Türkiye'de entelektüel var, aydın yok. Entelektüel literatürü tüketir. Bilgiyi var olan iletişim ağlarından özümser ve bunu birisine önemli görünmek için 'ben biliyorum havasında' paylaşır. Tüm bunları çıkarı için yapar. Ama bilim adamı, insanlığa hizmet etmek için sorunlara çare arar. Aydın dediğin toplum sorunlarına çare bulmak isteyendir. Kibirle toplumu küçümseyen, "Yüzde altmışı aptaldır" diyen değildir. Bu yüzden bu konuda yapılan tartışmalar boştur. Çünkü ne halkta ne de bunu tartışanlarda bu ikisinin bir ayrımı var. Ama Türkiye'de çok değerli aydınların olduğunu biliyorum. Yaşar Nuri Öztürk, Düccane Cündioğlu mesela...

  "SEKSTE BİLE FAST FOOD'U SEVİYORUZ"

  Doksanlarda bir ikondunuz. Yola şimdi başlasaydınız nasıl olurdu diye düşündünüz mü hiç?
  O günün şartlarına göre konuşmak lazım. Teknik açıdan bakarsak doksanlarda yapılan, samimi, ama nasıl yapılışının formülü olmayan bir işti. O günün yapımcıları bunu metodlaştıramadılar. Tabii bunların altında çok ciddi araştırmalar da var. Modernleşmenin sonu egonun güçlenmesidir. Ego güçlendikçe samimiyet olmaz, samimiyet ortadan kalktı mı ciddi bir şey ortaya çıkmaz. Halbuki iş insanların gönül telini kıpırdatacak bir melodi yapmaktı. Ama o kadar egoizm, bencillik ve tüketim var ki... Yemeğin, kültürün fast-food anlayışta. Sekste bile fast-food seviyoruz. Çabuk ve günlük. Kendi geleneğinden uzaklaşıyorsun. Geleneği olmayan toplum çöker. Bu da değişiyor musun sorusuna cevaptır. Ben değişmiyorum, asli ilkeleri anlatmaya başlıyorum.

  Görüş Bildir