Petrol
109.02
-0.07%
Euro
17.0784
-4.20%
Dolar
16.1455
-4.38%
Altın
954.59
-3.78%
Borsa
2554
0.00%
Bitcoin
343.600
-5.48%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C
  Cem Uzan'ı eski bakan himaye ediyor

  Cem Uzan'ı eski bakan himaye ediyor

  2009 yılından bu yana Fransa'da yaşayan iş adamı Cem Uzan hakkında ilginç bir haber yayınladı.
  • 11.07.2013 - 11:06

  Cem Uzan ı eski bakan himaye ediyor #1

  Le Canard Enchaine Gazetesi, Fransa eski İçişleri Bakanı Claude Gueant'ın yıllardır Uzan dosyasıyla yakından ilgilendiğini belirterek, "Türk milyarderin" eski Bakan tarafından korunduğunu iddia etti.

  SAĞ VE SOL İKTİDARI RAHATSIZ ETMİYOR

  2009 yılından bu yana Paris'te olan ve iltica talebinde bulunan Uzan'ın, İnterpol tarafından arandığını ve Türkiye'nin Uzan'ın iadesini talep ettiğini kaydeden Le Canard Enchaine, Uzan'ın Fransa'da bulunmasının ne sağ ne de sol iktidarı rahatsız ettiği değerlendirmesinde bulundu.

  Gazete, hatta kendisine kısa bir süre önce ilticacı statüsü olmasa bile Fransa'da ikamet etmesini sağlayacak "koruma" bile verildiğini yazdı.

  ESKİ İÇİŞLERİ BAKANI GUEANT DEVREDE

  Fransa İçişleri Bakanlığı'na 20 Haziran 2013 tarihinde ilginç bir e-posta ulaştığını belirten gazete, mesajda, Cem Uzan'ın bir danışmanının, eski İçişleri Bakanı Claude Gueant'dan, Uzan dosyasıyla ilgili eksik evrakların tamamladığını ve Valiliğe ulaştığını belirten bir elektronik posta aldığını, bu bilginin bakanlıkça teyidinin talep edildiğini yazdı.

  "Claude Gueant, Cem Uzan ile bu kadar yakından neden ilgileniyor?" sorusunu yönelten gazete, "Gueant, Uzan'ın avukatı mı acaba? Aldığımız bilgilere göre Gueant'ın, Uzan grubunun Ürdün'deki bir şirketi ile bağlantısı vardı" ifadesini kullandı. Son zamanlarda kazancıyla ve yaptığı tablo satışlarıyla gündeme gelen Gueant, Le Canard Enchaine'nin açıklama talebine ise, "bundan böyle basının sorularına cevap vermeme kararı aldığını" söyledi.

  53 YIL HAPİS CEZASI VAR

  Gazete, bir dönem televizyon kanalları, futbol kulüpleri, şirketler, yatlar ve özel uçaklarıyla tanınan Uzan'ın 90'lı yıllardaki servetiyle İtalya'nın eski Başbakanı Silvio Berlusconi ile mukayese edildiğini belirtti. Mizah gazetesi haberde ayrıca, Cem Uzan'ın hayatını özetleyerek, "Hakkında açılan davalar, banka iflasları, yolsuzluklar vs Uzan, dokunulmazlık için Genç Parti ile Türk siyasetine atıldı. Ancak başarılı olamadı. Yargı hala peşinde. Şu an toplamda 53 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ve hayatını Fransa'da sürdürüyor" diye yazdı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir