Petrol
114.88
0.56%
Euro
16.65
2.54%
Dolar
15.87
2.12%
Altın
918.75
0.00%
Borsa
2391
-0.01%
Bitcoin
490.765
3.52%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C
  Cemaat'e ikinci dalgada tutuklamalar

  Cemaat'e ikinci dalgada tutuklamalar

  Mahkeme, 4 polisin tutuklanmasına karar verdi. 6 polis ise serbest bırakıldı.
  • 07.08.2014 - 12:16

  Cemaat e ikinci dalgada tutuklamalar #1

  Emniyette ''paralel yapı'' iddialarına ilişkin İstanbul merkezli 14 ilde gerçekleştirilen operasyon kapsamında nöbetçi hakimliğe sevk edilen 10 şüpheliden 4'ü tutuklandı, 6 kişi serbest bırakıldı.

  SORGULAR SABAHA KARŞI TAMAMLANDI

  "Yasa dışı dinleme" iddialarına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'ndaki ifade işlemlerinin ardından tutuklanmaları talebiyle İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilen 10 şüphelinin sorgusu, 05.30'da tamamlandı.

  Hakim Cevdet Özcan, öğle saatlerinde adliyeye gelerek, kararını hazırladı.

  İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği, şüphelilerden Serdal Kurtoğlu, Fürkan Donkar, Hacı Şerif Erikmen ve Ebubekir Gül'ü "Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kayıt etmek" ve "Kamu görevlisince resmi belgede sahtecilik yapmak" suçlarından tutuklanmasına karar verdi.

  6 KİŞİ HAKKINDA YURT DIŞI YASAĞI

  Serbest bırakılan Veli Karlı, Hasan Aladağ, Haluk Ural, Ergün Acun, Ebubekir Özer ve Burhan Alioğlu hakkında yurt dışına çıkış yasağı konuldu.

  Hakimlik, 4 şüphelinin tutuklanmasına İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği'nin raporunu gerekçe gösterdi.

  Kararda, şüphelilerin, İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstaihbarat Şubesi'nde görev yaptıkları dönemde, görevin sağladığı nüfuz ve güçle yasa dışı oluşturulan örgütün amaçlarına ulaşmak için toplumda tanınan ve kamuoyuna mal olmuş birçok kişinin suç örgütleri ile ilişkilendirilerek bir kısmının gerçek kimlik bilgilerini gizlemek veya eksik yazmak, yanlış bilgi vermek suretiyle yargı mensuplarını da aldatacak şekilde iletişim tespit kararları aldıkları belirtildi.

  Şüphelilerin, bu kararları alabilmek için iletişime müdahale talep formlarının yaygın, sistemli ve organize bir şekilde sahte olarak düzenlenip kullanmak suretiyle suçları işledikleri kaydedildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir