Petrol
96.62
0.32%
Euro
18.4205
0.78%
Dolar
17.8423
-0.32%
Altın
1.03
-0.27%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
430.060
3.04%
29ºC
İstanbul
Çok bulutlu 29 C
  Çembere alınan polisleri keskin nişancılar vurdu

  Çembere alınan polisleri keskin nişancılar vurdu

  Cudi Dağı'nda çembere alınan özel time yönelik 3'ü Kanas, 2'si roket kullanan 5 teröristin ateş yağdırdığı belirlendi.
  • 23.03.2012 - 06:00

  Çembere alınan polisleri keskin nişancılar vurdu #1

  Yaralanan özel harekâtçıları kurtarmak isteyen arkadaşları da ateş altında kaldı, 6 polis şehit oldu.

  Cudi Dağı'nda bir mağaraya yönelik operasyon sırasında PKK'lı teröristlerle polis özel harekât timleri arasında çıkan ve 6 özel harekâtçının şehit olmasıyla sonuçlanan çatışmada, operasyon alanında çembere alınan özel time yönelik 3'ü Kanas, 2'si roket kullanan 5 teröristin ateş yağdırdığı belirlendi.

  Milliyet'te yer alan habere göre; İlk anda çatışma alanında meydana gelen patlamayla yaralanan özel harekâtçıları çatışma alanından kurtarmak isteyen arkadaşları da ateş altında kaldı. Şehitlerden bazılarının kan kaybından yaşamını yitirdiği ifade edildi.

  İSTİHBARATLA YOLA ÇIKTILAR

  Şırnak'ta Cudi Dağı'ndaki bir mağarada teröristlerin bulunduğu yönündeki istihbarat sonrasında jandarma ve polis özel harekât timlerinin ortak olarak başlattığı ve çatışmaya dönüşmesinin ardından 6 özel harekâtçının şehit olduğu olayın ayrıntıları belli oldu. Şırnak Valiliği'nin koordinesinde 23. Sınır Tugay Komutanlığı emrinde görevli jandarma timleri ile Şırnak Emniyeti bünyesindeki özel harekât timlerinin eşgüdümünde başlatılan operasyonun ilk anlarında polis ve jandarma timleri helikopterle dağlık alana bırakıldı. Yaklaşık 80 kişilik iki tim halindeki polis özel harekât timleri, verilen istihbarat çerçevesinde belirtilen mağaraya doğru arazi konuşlanması gerçekleştirdi.

  KENDİLERİNİ GÖSTERDİLER

  İki tim halinde alana yayılan polis harekât timlerinden ilk tim, mağara yakınlarında 3 teröristi gördü. Teröristlerin güvenlik güçlerine kendilerini özellikle göstererek, çatışma alanına çekmeye çalıştığı öğrenildi. Mağaranın girişindeki alanda yapılan bu tespit sonrasında özel harekât timleri "sızma" hareketine geçerken bir anda patlama meydana geldi. Patlamayla birlikte çevrede konuşlanan teröristler silahla ateş etmeye başladı. Ateş altında kalan ilk özel timcilerden bazıları yaralandı. PKK'lıların yoğun ateşi nedeniyle iki tim arasında irtibat kesildi.

  KANAS VE ROKETLE SALDIRDILAR

  Arkadan gelen ikinci timdeki bazı özel harekâtçılar, ilk grupta yaralanan arkadaşlarını kurtarmak için çatışma alanına girmeye çalışırken, çevrede konuşlanan ve Kanas tipi uzun menzilli tüfek kullanan 3 teröristin hedefi oldu. Aynı anda, 2 terörist de roketle saldırırken, ilk anda yaralanan özel harekâtçılar kurtarılamadı. Yaklaşık 50 kişilik terörist grubunun bulunduğu mağarada çatışma sırasında 15-20 kişilik bir grubun kaldığı ve operasyon için alana yayılan özel timcilere yönelik pusu kurulduğu tespit edildi. Dün de devam eden çatışmalar sırasında şehit olan bazı özel timcilerin kan kaybından yaşamını yitirdiği ifade edildi.

  CUDİYE'DE OPERASYON

  Cudi Dağı'ndaki çatışmalar dün de aralıklarla devam etti. Güvenlik güçleri hava destekli geniş çaplı operasyon yürütüyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir