Cemil Bayık: Çekilme yeniden başlayabilir

Cemil Bayık: Çekilme yeniden başlayabilir

Hükümetin Kürt sorununda çözüm konusunda adım atmadığını bahane ederek çekilmenin durdurulduğunu açıklayan Cemil Bayık şimdi de tam tersini söylüyor.

Birkaç yıldır süren görüşmelerin devletin tutumu nedeniyle diyalog aşamasında kaldığını söyleyen Cemil Bayık, şöyle konuştu:

ÇEKİLME DURDU AMA SÜRECE DEVAM

"İster Oslo'da, ister İmralı'da olsun görüşmeler diyaloğu aşmadı. Diyalog süreci hem Oslo'da hem İmralı'da çoktan tamamlandı. Çoktan müzakerelere geçilmesi gerekiyordu ama Türkiye devleti ve hükümeti işleri hep diyalog aşamasında tutmaya çalıştı. Müzakereye geçmeyi önledi hep.

Türk hükümeti ve devleti, müzakere aşamasına gelince, burada adımı atmadı, işi sürüncemede bıraktı. Kendine göre inisiyatifi ele geçirmek istedi. Sözde süreci yürütmeye götürerek, seçimlere kadar çatışmasız bir ortamda yürütmeyi amaçlıyordu. Anlayacağınız seçimlere kadar çatışmasız bir alanda yürüterek, böylelikle başarı sağlamak istedi. Biz bu tehlikeyi anladık ve buna göre önlem aldık.

"ÇEKİLMEYE DEVAM EDEBİLİRİZ"

Çekilmeyi durduğumuzu söyledik. Eğer hükümet müzakerede adım atar ve güven verirse elbette ki geri çekilmeyi sürdürürüz. Biz geri çekilmeyi durdurur ve ateşkesi sürdürürken, herkesi uyarmak istedik"