Dolar
7.214
2.4046%
Euro
8.5769
2.3899%
Altın
2061.17
1.1244%
Borsa
1034.4
-5.2573%
G. Altın
478.555
3.6313%
Bitcoin
85768.15
4.6699%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Cemil Çiçek eski Meclis Başkanlarına yemek verdi

  TBMM Başkanı Cemil Çiçek, eski Meclis Başkanları'na akşam yemeği verdi.
  • 16.01.2013 - 04:25
  Cemil Çiçek eski Meclis Başkanlarına yemek verdi

  Cemil Çiçek eski Meclis Başkanlarına yemek verdi #1

  Çiçek'in TBMM'de verdiği yemeğe eski Meclis Başkanları Ferruh Bozbeyli, Cahit Karakaş, Kaya Erdem, İsmet Sezgin, Mustafa Kalemli, Hikmet Çetin, Ömer İzgi, Bülent Arınç, Köksal Toptan ve Mehmet Ali Şahin katıldı. Yemekte, TBMM Genel Sekreteri İrfan Neziroğlu da yer aldı.

  Yaklaşık 2,5 saat süren yemeğin ardından bir açıklama yapan Çiçek, TBMM'de 1920'den bu yana kendisiyle birlikte 25 Meclis Başkanı'nın görev yaptığını anımsattı. Çiçek, 15 Meclis Başkanı'nın hayatta olduğunu, 10'unun vefat ettiğini söyledi.

  Çiçek, bu kişilerin, hem TBMM Başkanı olarak hem de daha önce yaptıkları görevler itibariyle Türkiye'ye hizmet etmiş, ülkenin kalkınma çabalarına büyük katkı vermiş devlet ve siyaset adamları olduğunu kaydetti.

  ÇİÇEK: SİYASETİN YOL HARİTASI TECRÜBEDİR

  Siyasetin yol haritasının, tecrübe olduğunu dile getiren Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''O insanlar da en üst düzeyde siyasi tecrübeyi, devlet tecrübesini yaşamış insanlar. Onlarla zaman zaman biraraya gelmek, ülke meselelerini konuşmak, yakın tarihinin güncel meselelerini değerlendirmek, zannediyorum hepimiz için bir ihtiyaç. Hem de yaptıkları hizmetlere karşılık bir şükran ifadesi olarak, kendilerini hatırladığımızı, saydığımızı, kendilerinin hizmetlerine teşekkür borcumuzun olduğunu ifade etmek amacıyla bugün bu toplantıyı gerçekleştirdik. 4 sayın başkan dışında diğerleri katıldı, bunların da yurt dışında olması, sağlık nedeniyle mazeretleri var. Kendileri bu toplantıdan son derece memnun oldular. Ben de çok yararlandım. Hem beraber geçmiş günleri konuştuk, geçmiş hatıralar, Meclis çatısı altında cereyan etmiş olaylar, hem de yakın tarihimizle ilgili çok önemli değerlendirmeler yaptılar. Bu toplantıları, belli aralıklarla yapmakta fayda görüyoruz. Bunu geleneksel hale getirirsek, zannediyorum hem bizim hem de siyaset kurumunun faydalanabileceği önemli bir geleneği de sürdürmüş olacağız. Bu amaçla yapılan bir toplantıdır.

  25 başkandan 15'i hayatta, bu 15'ten ilk başkanımız 1961-1965 yılları arasında görev yapan Sayın Bozbeyli, diğerleri ondan sonra görev yaptı. Demek ki 1961'den bu yana geçen Türkiye'nin sürecini ve bu süreçte yaşanan önemli olayları zihnimizden geçirdiğimizde belli ki bu insanlar son 50 yıla da bir manada tanıklık etmiş, olayların perde arkasını bilen, olayların içinde bulunmuş insanlar. Söyledikleri çok güzel şeyler var, söyleyecekleri çok önemli şeyler var. Bu toplantıları zaman zaman devam ettireceğiz. Keşke tüm siyasetçilerimiz, tüm milletvekillerimiz bu tecrübeden istifade edebilmenin yollarını bulsalar. Bununla ilgili de bazı düşüncelerini dile getirmiş oldular. Ümit ederim bunları da hayata geçirme imkanı olur.''

  Eski başkanların, yeni anayasa süreciyle ilgili değerlendirmelerinin olup olmadığının sorulması üzerine Çiçek, bu konuya girmediklerini belirtti. Çiçek, 1961'den bu yana olan olayların bir kısmını değerlendirme imkanı bulduklarını kaydetti.

  Çiçek, bir soru üzerine İmralı sürecine ilişkin de bir görüşmenin olmadığını bildirdi.

  Görüş Bildir