Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
437.164
-0.90%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  Cemil Çiçek: İnsanlığın ortak aklı da katledildi

  TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Gazze’de sadece ölenler değil, insanlık ve insanlığın ortak aklı da katledilmiştir. İsrail, Gazze halkına yönelik başlattığı hava, deniz ve kara saldırılarını bir an önce durdurmalıdır" dedi.
  • 18.07.2014 - 13:02
  Cemil Çiçek: İnsanlığın ortak aklı da katledildi

  Cemil Çiçek: İnsanlığın ortak aklı da katledildi #1

  TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in başlattığı saldırının 10 günü geride bıraktığını, çocuk ve kadınlar başta olmak üzere çok sayıda can kaybı yaşandığını, Gazze’nin altyapısının kullanılamaz hale geldiğini belirterek, ayrıca Gazze’ye yönelik kara operasyonuna karar verilmesinin can ve mal kaybının artırdığını ifade etti.

  ''HİÇBİR İNSANİ VE HUKUKİ İZAHI YOK''

  Çiçek, "İsrail’in tüm Gazze’yi havadan, karadan ve denizden ablukaya alıp saldırmasının ve neticede çok sayıda kaybın yaşanmasının, hiçbir insani ve hukuki izahı bulunmamaktadır. Gazze sahilinde oynayan 4 çocuğa bomba yağdırılarak yok edilmesinin hiçbir gerekçesi olamaz. Dünyadan habersiz masum çocukların bile oynarken kasten bombayla parçalanmasını hangi vicdan kabul edebilir. Ortak akıl ve vicdan gibi hiçbir kutsal değerin dikkate alınmadığı ve insanlığın bittiği noktada zulmü anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalmaktadır.

  ''BU DURUM MEDENİYETİN GELDİĞİ NOKTAYA DAİR PARLAK SÖZLERİN ANLAMSIZLIĞI GÖSTERİYOR''

  Ne acıdır ki haksız ve zalimane saldırı karşısında uluslararası toplum zulmü izlemekten öte bir şey yapamamaktadır. İnsanlık tarihinde zulmün bu kadar acziyet içerisinde izlenmesi, insan hak ve hürriyetleri ve medeniyetin geldiği noktaya dair edilen parlak sözlerin anlamsızlığını göstermektedir. Mazlum Gazze halkına yönelik saldırı, İsrail’in güvenliğine katkı sağlamayacağı gibi şiddet sarmalına sebebiyet verecektir. İsrail yıllardır hiçbir hukuk kuralını tanımaksızın ve dikkate almaksızın adeta başına buyruk tavrını sürdürmekte topyekun bir yok etme planını uygulayabilmektedir" ifadelerini kullandı.

  ''İNSANLIK VE İNSANLIĞIN ORTAK AKLI DA KATLEDİLDİ''

  Uluslararası toplumun acziyetinin de İsrail’in zulmünü daha da artırmasına sebebiyet verdiğine dikkati çeken Çiçek, "Uluslararası toplumda topyekun cezalandırmaya karşı gösterilen tepki, birkaç cılız söyleminin ötesine geçememektedir. Bu katliam karşısında İslam dünyasının duyarsızlığı ve ciddi bir tavır ortaya koymaması da başlı başına bir ayıptır ve düşündürücüdür. Gazze’de sadece ölenler değil, insanlık ve insanlığın ortak aklı da katledilmiştir. Orta Doğu’daki şiddet sarmalı artık bir dünya felaketine dönüşmeden bir an evvel başta uluslararası toplum olmak üzere devletler, kurum ve kuruluşlar ile herkesin harekete geçerek zulmü durdurmasının vakti çoktan geçmiştir" dedi. Çiçek, mesajında şunları kaydetti:

  ''BİR AN ÖNCE DURDURULMALIDIR''

  "Bu minvalde; İsrail, yıllardır abluka altında zor şartlar altında hayatlarını idame ettirmeye çalışan Gazze halkına yönelik başlattığı hava, deniz ve kara saldırılarını bir an önce durdurmalıdır. Uluslararası toplum, devreye girerek İsrail’in saldırılarını durdurması için gerekli tüm tedbirleri almalıdır. Uluslararası toplum, tüm imkan ve vasıtaları kullanarak Filistin sorununun nihai olarak çözümlenmesi için gerekli adımları atmalıdır. Gazze’ye uygulanan ambargo bir an evvel kaldırılmalıdır. Zulmün bataklığında kaybetmeden insanlığımızı korumak için bir gayrette bulunalım."

  Cemil Çiçek, açıklamasında, TBMM Başkanı olarak kendisinin de uluslararası kuruluşlara ve parlamento başkanlarına konuyla ilgili mektup göndereceğini bildirdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir