Cemil Çiçek'ten başörtülü vekil açıklaması

Cemil Çiçek'ten başörtülü vekil açıklaması

Milliyet'ten Serpil Çevikcan'ın haberine göre, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, önümüzdeki dönem TBMM'de başörtülü milletvekili olma ihtimaline yeşil ışık yaktı.

"TÜRKİYE OLGUNLUĞA ERİŞTİ"

Çevikcan'ın, 'Çok sayıda aday gösterileceği anlaşılıyor. Meclis ve Türkiye başörtülü bir milletvekiline hazır mı?' sorusuna Çiçek, "Türkiye'de bu başörtüsü sorunu belli bir olgunluğa geldi diye düşünüyorum. Partilerimiz bunu bir iç çekişme, iç politika malzemesi yapmadığı, bunun üzerinden bir siyasi sonuç elde etmek gibi ister lehte ister aleyhte olmadığı takdirde bu sorun çözülür. Bakın üniversitelerde bir yasal düzenleme yapılmadı ama 5 sene, 8 sene evvelin problemi yok. Bundan dolayı parti kapatma davaları açılmıyor.

"ANLAYIŞLA HALLEDEBİLİRİZ"

Danıştay bir karar verdi. Dünden itibaren tartışılıyor. Pekala avukatlar başörtüsü ile duruşmaya girebilir. Tartışıyoruz ama eski hiddette, şiddette değil. Daha makul. Bazı konular bir uzlaşma, bir hoşgörü, bir tolerans meselesidir. İnşallah Türkiye ister başörtüsü ister başka bir konu -bu tarafın başörtüsü problemi var ama diğer tarafın başka bir problemi var- bunları karşılıklı anlayışla bir yere getirebiliriz."