Euro
9.4814
0.28%
Dolar
7.8378
0.08%
Altın
460.03
0.7%
Borsa
1.325
0.02%
Bitcoin
148.752
-1.22%
9ºC
İstanbul
Bulutlu 9 C

  Cemil Çiçek'ten dokunulmazlık açıklaması

  TBMM Başkanı Çiçek, milletvekili dokunulmazlığına ilişkin soruları cevaplandırdı.
  • 05.12.2012 - 21:39
  Cemil Çiçek'ten dokunulmazlık açıklaması

  Cemil Çiçek ten dokunulmazlık açıklaması #1

  Çiçek, ilk olarak söyleyeceklerinin güncel tartışmalardan ayrı olarak değerlendirilmesini istedi. Milletvekili dokunulmazlığının kişiye özgü bir ayrıcalık olmadığını belirten Çiçek, "Milletvekilliği görevini en iyi şekilde yapılması için sağlanan bir imkandır. Aksi takdirde dokunulmazlık bir imtiyaza dönüşür" dedi.

  Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Balkan ülkelerinden gelen gazetecileri kabulünde soruları cevapladı.

  Güncel tartışmaların içine Meclis Başkanı olarak girmesinin doğru olmadığını ifade eden Çiçek, "Söyleyeceklerimi bu çerçevede lütfen dinleyin" uyarısında bulundu.

  DOKUNULMAZLIK BİR İMTİYAZ DEĞİLDİR

  Çiçek, şöyle konuştu:

  "Teorik olarak söyleyeceğim dokunulmazlık konusu kişiye özgü bir ayrıcalık değildir. Görev ile alakalıdır. O görevin layıkıyla en iyi şekilde yapılması için sağlanan bir imkandır. Aksi takdirde dokunulmazlık bir imtiyaza dönüşür. Dokunulmazlık bir imtiyaz değildir. Temsil görevini her türlü tesirden baskıdan uzak olarak en iyi şekilde yapabilmek için sağlanan bir imkandır, bir statüdür. Çünkü kanun önünde herkes eşittir. Herkes için suç olan milletvekili için de suçtur. Milletvekili olmak bazı suçlar açısından hukuka uygunluk sebebi değildir. Bir fiili sade vatandaş işlediğinde suç milletvekili işlediği suç olmaz bu hukuka uygun olur tarzındaki bir anlayış dokunulmazlıkta yoktur."

  TEK İSTİSNA MECLİS KÜRSÜSÜDÜR

  Bu durumun tek istisnasının Meclis kürsüsü olduğunu vurgulayan TBMM Başkanı Çiçek, "Eğer dokunulmazlık kavramı bu bağlamın dışında uygulama konusu oluyorsa, koruma konusu olursa parlamenter demokraside zayıflamaya kapı aralamış olursunuz. Onun için milletvekilleri parlamenterler toplum önünde görev yapan insanlardır. Daha dikkatli, daha sorumlu davranmaları lazım" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir