Petrol
86.75
-0.15%
Euro
19.621
0.02%
Dolar
18.637
0.02%
Altın
1.079
-0.07%
Borsa
4987
-1.18%
Bitcoin
321.363
-0.76%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C
  Cerablus'ta ders zili çaldı

  Cerablus'ta ders zili çaldı

  Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında terör örgütü DAEŞ'ten temizlenen Cerablus'ta, eğitim öğretim başladı.
  • AA
  • 28.09.2016 - 13:16

  Terör örgütü DAEŞ'ten temizlenenCerablus'ta, ders zili Türkiye'nin desteğiyle yeniden çaldı.

  Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetlerince Suriye'nin kuzeyinde terör tehditlerine karşı başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Özgür Suriye Ordusunca (ÖSO) terör örgütü DAEŞ'ten arındırılan Cerablus'ta, eğitim öğretim başladı.

  Cerablus ta ders zili çaldı #1

  Terör örgütünün kontrolünde bulunduğu süre boyunca okulların kapalı kaldığı, eğitim yuvalarının tahrip edildiği Cerablus'ta, Türkiye'nin yardımlarıyla hayat hızla normale dönüyor. Kentin en eski okulu olan, tuvaletine terör örgütünce bombaların yerleştirilmesiyle gündeme gelen Şehit Sandık Handavi Okulu, Keçiören Belediyesince onarıldıktan sonra öğrencilerle buluştu.

  TENEFFÜS ARALARINDA OYUN OYNADILAR

  Sivil kıyafetlerle okula gelen öğrencilere beyaz tişört ve gri pantolonlar giydirildi, ayakkabıları yenilendi. Kırtasiye yardımında da bulunulan öğrenciler, çalınan zille sınıflarına koştu. Öğretmenleriyle tanışan öğrenciler, teneffüs aralarında kendilerine verilen toplarla futbol ve basketbol oynadı.

  Cerablus ta ders zili çaldı #2

  Cerablus ta ders zili çaldı #3

  Cerablus ta ders zili çaldı #4

  MÜLTECİ ÖĞRETMENİN SEVİNCİ

  Okulda öğretmen olarak göreve başlayan Aliye Hamden, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce Cerablus'un batısındaki bir köy okulunda öğretmenlik yaptığını, bölgenin terör örgütü DAEŞ'in eline geçmesiyle Türkiye'ye sığındığını söyledi.

  Cerablus ta ders zili çaldı #5

  Cerablus'un temizlenmesinin ardından Gaziantep'ten gerekli başvuruları yapıp yeniden memleketi Cerablus'a döndüğünü anlatan Hamden, "Bu bölge çok acılar çekti. Okullara zarar verildi, insanlara eziyet edildi, mallarımız yağmalandı, vatanımızdan ettiler ama şükürler olsun Türkiye'deki kardeşlerimiz bize her zaman olduğu gibi yardım eli uzattı." diye konuştu.

  Cerablus ta ders zili çaldı #6

  Cerablus ta ders zili çaldı #7

  Cerablus ta ders zili çaldı #8

  Cerablus ta ders zili çaldı #9

  Yeniden okula kavuşmanın sevincini kelimelerle anlatamayacağını dile getiren Hamden, kendilerine bu imkanları sunanlara teşekkür etti.

  Öğrencilerin bir süre eğitimden uzak kaldığını, ancak kısa zamanda açığı kapatmayı hedeflediklerini belirten Hamden, "Bugünü çocuklarla tanışmaya ve kaynaşmaya ayıracağız. İnşallah yarından itibaren derslere başlayacağız." dedi.

  Öğrencilerden Ceyvin Cuma da okulu çok özlediğini ve okulun yeni halini görünce çok şaşırdığını dile getirdi. "Okulu böyle düşünemezdim." diyen Cuma, Türk halkına teşekkür etti.

  Cerablus ta ders zili çaldı #10

  Cerablus ta ders zili çaldı #11

  Okulun tadilatını gerçekleştiren Keçiören Belediye Başkan Yardımcısı Tekin Başer de eski bir eğitimci olduğunu ifade ederek, "Tüm yogunluğumuz bugün bitti çünkü çocukların yüzündeki mutluluğu görmek paha biçilmezdi." şeklinde konuştu.


  Görüş Bildir