Cerablus'ta operasyonların ardından alınan bölgeler

Türk ve ÖSO kuvvetlerinin kuzey’den Cerablus’a girmesinden sonra daha güneyde olan Membüç’teki YPG'liler kuzeye doğru ilerlemeye başlamış ve IŞİD’in denetimindeki 7 köyü ele geçirmişti. Yani, YPG de Cerablus'a doğru ilerlemeye başlamıştı.

YPG UYARININ ARDINDAN VURULDU

Her fırsatta ABD’ye 'YPG Fırat nehrinin doğusuna çekilecek' taahhütlerini hatırlatan Türkiye bu sefer YPG’ye ait mevzileri vurmaya başladı. Ankara destekli ÖSO birlikleri YPG ile sıcak çatışmalara girdi, bazı YPG'liler öldürüldü veya yakalandı.

Cerablus'ta operasyonların ardından alınan bölgeler

47 KÖYÜN 27'Sİ YPG'DEN ALINDI

Cerablus operasyonuna katılan ÖSO gruplarından Faylak-uş Şam’ın twitter hesabından gün gün alınan köylerin isimleri ve kimden alındığına ilişkin bilgiler paylaşılıyor. Bu paylaşımlarına göre, şimdiye kadar 47 köy ele geçirilmiş durumda.

Bunlardan 20'si IŞİD'ten alındı. Geri kalan 27 köy ise, Mumbuc operasyonu sırasında Fırat'ın doğusundan batısına geçen YPG'nin ele geçirdiği Arap ve Türkmen köylerinden oluşuyor. Ele geçirilen köylerin isimleri ve alındıkları tarihler şöyle:

Cerablus'ta operasyonların ardından alınan bölgeler

(Operasyonun ilk günü (24 Ağustos) Keklice, Cerablus ve Câmil köyleri ele geçirildi. Faylak-uş Şam’a göre, bu köylerin hepsi IŞİD’den alındı.)

27 AĞUSTOS'A KADAR ÖSO'NUN DENETİMİNE GEÇEN KÖYLER

26 Ağustos’ta Tel Şair, 27 Ağustos’ta ise Hamir Ajaj (Hayma), Hilvaniye, Bir Tahtani (kanköy), Bir Fevkan (Kara Köy) ve Treyhim köyleri ÖSO'nün denetimine geçti. Bütün bu köyler yine IŞİD’in elinden alındı.

ÖSO, Cerablşus’un 55 kilometre batısında bulunan Çobanbey’in çevresinde de harekete geçti. Orada Talc Garbi (Buzluca) ve Hadabat köyleri IŞİD’den temizlendi.

YPG'DEN ALINAN KÖYLER

Aynı gün (27 Ağustos) ÖSO, YPG’nin daha önce ABD desteğiyle denetimini ele geçirdiği Arap ya da Türkmenlerin yoğunlukta oldukları bölgeleri de geri almaya başladı. ÖSO, Cerablus’un güney kırsalında bulunan, Yusuf Bey ve Mezale köylerini ele geçirdiğini duyurdu.

Bir gün sonra da (28 Ağustos) Aynul Bayda (Akpınar), Amarna, Dabıs, Balaban, Bir Kusa köylerini de YPG ile çatışmalardan sonra aldığını açıkladı.

ÖSO sosyal medya hesapları, bu köylerde yaşanan çatışmalarda YPG’nin verdiği kayıpların ve ÖSO tarafından esir olarak alınan YPG unsurlarının resimleri paylaşmıştı.

Cerablus'ta operasyonların ardından alınan bölgeler

28 AĞUSTOS'TA CERABLUS'UN GÜNEYİ TEMİZLENDİ

28 Ağustos’ta ÖSO, Cerablus’un güneyindeki Hicac, Hırbe, Kırk Mağara, Nezel Hüseyin, Oşariya, Kırata ve Um Rosa Tahtani köylerini YPG’den aldı.

Cerablus’un batı kırsalındaki Balveren köyü ile Çobanbey’in çevresindeki Şeyh Yakup (Molla Yakup), Karsenli ve Ayyaşe köyleri de IŞİD’den temizlendi.

29 AĞUSTOS'TA 13 KÖY YPG'DEN ALINDI

29 Ağustos’ta 13 köy YPG’nin elinden alındı. Bunlar, Um susa (Küçük boldak), Dahr Mağara, Hilvanci, Büyük Boldak, Duleym, Tohar Kebir, Um Rusum, Malhamiye, Yakupiye, Arap Hasan Sağir, Mahsanli, Tohar Sağir ve Um Rosa Fevkani.

Bu köyleri ele geçirerek Sacur Nehri’nin kuzey kıyısında hâkimiyeti sağlayan ÖSO ile nehrin güneyindeki YPG arasında bir daha çatışma yaşanmadı.

30 Ağustos’ta her hangi bir ilerleme sağlanmazken ÖSO, 31 Ağustos’ta Cerablus’un batı kırsalındaki Külliye, Zoğra ve Hafira köylerini IŞİD’den aldığını duyurdu.

Cerablus'ta operasyonların ardından alınan bölgeler