Petrol
93.69
0.04%
Euro
18.293
0.09%
Dolar
17.949
0.01%
Altın
1.018
0.19%
Borsa
298
0.00%
Bitcoin
425.217
-1.74%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 25 C

  Cezaevleri neden mi isyan ediyor

  Cezaevlerinden iki günde gelen 6 yangın haberinin ardında ne var..
  • 19.06.2012 - 02:46
  Cezaevleri neden mi isyan ediyor

  Cezaevleri neden mi isyan ediyor #1

  ENSONHABER.COM/DETAY Haber Şanlıurfa E Tipi Cezaevi'nde, Cumartesi akşamı çıkan yangında 13 kişi ölmüş, 5 kişi de yaralanmıştı. Yangının ardından 2 gün içinde biri yine aynı cezaevi olmak üzere 6 yangının daha yaşanması, "cezaevlerinde neler oluyor", "mahkum ve tutuklular isyana mı kalkıştı" sorularını akıllara getirdi.

  MAHKUM VE TUTUKLUNUN DERDİ NE

  İlk olarak, cezaevlerinin kapasiteleri, artık tutuklu ve mahkumları barındırmaya yetmiyor. Aslında bu sorun, Rahşan affından beri süregelen bir rahatsızlık. Yeni cezaevlerinin yapılmasına rağmen suç oranlarındaki artış, sorunu çözmeye yetmedi. 12 kişilik koğuşlarda 18, bazen daha fazla hükümlü ve tutuklu kalmak zorunda bırakılıyor.

  İkincisi, eski cezaevlerinin fiziki ve mimari açıdan yetersiz olması, topluma kazandırılması beklenen hükümlü ve tutukluları bedensel ve ruhsal olarak rahatsız ediyor.

  Üçüncüsü, bazı cezaevlerinde kalan çocuk ya da kadın suçlulara karşı, infaz koruma memurları veya diğer suçluların onur kırıcı davranışlar içerisinde bulunmaları..

  SİYASİ BOYUTU VAR MI

  Bazı kesimler, olayların siyasi içerikli olduğunu savunmakta.. Özellikle son dönem KCK operasyonları kapsamında bazı BDP milletvekilleri ve belediye kadrolarının gözaltına alınmaları ve tutuklamalar, isyanlara gerekçe gösteriliyor. Şu ana kadar bu söylemler iddiadan öteye geçememiş durumda.

  DAHA KÖTÜ OLAYLAR YAŞANMADAN..

  Cezaevlerinde isyanlar ilk defa yaşanmıyor. Daha önce de siyasi ya da diğer sebeplerden daha acı olaylar meydana geldi. Ancak görünen o ki, cezaevlerinde insanların birbirine silah sıktığı 90'lı yıllardan bu yana pek bir şey değişmemiş. Daha kötü olayların yaşanmasından önce gerekli adımların atılması, hem suçlular hem de aileleri için rahatlatıcı olabilir.

  Cezaevleri neden mi isyan ediyor #2

  HERKES BİR GÜN "SUÇLU" OLABİLİR

  Rivayete göre Lokman Hekim, iyi bir insan oluşunu, "kötüden ibret aldım" diyerek özetler. Toplumun dışladığı bu insanlar, aslında biz özgür vatandaşlar için bir ibret olmalıdır. Yaşadıkları acıları yalnız onlar bilebilir. "Suçludur. Herşey onlara revadır." demeden önce, devletin onları topluma kazandırması için bir şans verilmesini desteklememiz gerekmez mi? Bir gün haklı ya da haksız, onların yerinde olmayacağımızın garantisi var mı?


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir