Dolar
6.9526
-0.0014%
Euro
8.2084
0.2014%
Altın
1976.45
-0.0187%
Borsa
1133.34
0.5714%
G. Altın
441.645
-0.0244%
Bitcoin
78572.65
-0.8618%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C
  Cezayir'de kanlı rehine operasyonunun detayları

  Cezayir'de kanlı rehine operasyonunun detayları

  Tüm dünya Cezayir'deki kanlı rehine kurtarma operasyonunu konuşuyor. İşte operasyonun perde arkası..
  • 19.01.2013 - 10:07
  Cezayir'de kanlı rehine operasyonunun detayları

  Cezayir'de kanlı rehine operasyonunun detayları #1

  Cezayir'in rehineleri kurtarma operasyonu kanlı sonuçlandı. Cezayir savaş uçaklarının, radikal İslamcı örgüte düzenlediği hava operasyonunda 30 rehine ve 11 İslamcı militan öldü. Tesiste çalışan 3 Türk'ün ise durumunun iyi olduğu öğrenildi.

  Cezayir'den yapılan resmi açıklamada, rehineleri kurtarmak için bir operasyonun yürütüldüğü belirtildi.

  Yabancı haber ajanslarının Cezayirli güvenlik kaynaklarına dayandırdığı bilgilere göre ölen rehinelerden 2'sinin İngiliz, 2'sinin Japon birinin de Fransız olduğu belirtiliyor.

  3 TÜRK'ÜN DURUMU İYİ

  Cezayir'deki Türk Büyükelçiliği, doğalgaz tesisinde çalışan 3 Türk'ün rehineler arasında bulunmadığını, kurtarma operasyonları sırasında bölgeden çıkmayı başardıklarını açıkladı.

  Sağlık durumlarının iyi olduğu belirtilen Türk vatandaşlarının Cezayir güvenlik güçlerinin kontrolündeki bölgede oldukları belirtildi.

  Cezayir'de kanlı rehine operasyonunun detayları #2

  BAZI REHİNELER KAÇTI

  Cezayir medyası ve yetkilileri Ayn Emnas doğal gaz işletmesinde İslamcı militanlarca rehin alınan 4 yabancının ve tesisteki 600 Cezayirli'nin büyük bir bölümünün kaçmayı başardığını duyurmuştu.

  Fransa'nın Mali'ye askeri operasyonunu protesto etmek için El Kaide bağlantılı bir radikal İslamcı grup tarafından Cezayir'deki BP doğalgaz tesisine gerçekleştirien saldırıda 41 yabancı ile 150 Cezayirli rehin alınmıştı.

  Cezayir'de Ayn Emnas bölgesindeki BP doğalgaz tesisine yapılan saldırının liderliğini, radikal İslamcı "Belmuhtar" adlı militan yapıyor.

  AFGANİSTAN'DA GÖZÜNÜ KAYBETTİ

  1991'de Afganistan'da Taliban'a katılan ve Cezayir'de gıyabında ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Belmuhtar, sigara kaçakçılığından kazandığı para nedeniyle "Mıster Marlboro" olarak tanınıyor.

  40 yaşındaki Belmuhtar, Afganistan'da El Kaide saflarında savaşırken bir gözünü kaybetti.

  BELMUHTAR 1993'TE CEZAYİR'E DÖNDÜ

  Cezayir'de ordu ile İslamcılar arasında kanlı bir savaşın yaşandığı 1993 yılında ülkesine geri dönen Belmuhtar, direnişçiler arasında bir efsaneye dönüştü.

  Belmuhtar, 1998 yılında ise, daha da radikalleşerek El Kaide'ye yakın İslamcı grupların liderliğini yapmaya başladı.

  2 KİŞİNİN SERBEST BIRAKILMASINI İSTİYORLAR

  Cezayir'de yaşanan rehine krizi, onlarca rehinenin öldüğü operasyon sonrasında da devam ediyor. Moritanya haber ajansı ANI, direnişçilerin elinde tuttukları Amerikalı rehinelere karşılık, ABD'de tutuklu bulunan iki kişinin serbest bırakılmasını istediğini duyurdu. Haberde, direnişçilerin Pakistanlı Afia Sıddık ve 'Kör Şeyh' olarak da bilinen Ömer Abdülrahman'ın salıverilmesini talep ettikleri bildirildi. Direnişçilerin elinde kaç Amerikalı rehine olduğu ise belirtilmedi. Mısırlı Ömer Abdülrahim, 1993 yılında Dünya Ticaret Merkezi'nin bombalanması eyleminin başındaki kişi olarak biliniyor. Haziran 1993'te yakalanan 'Kör Şeyh', 1996'da ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

  60 REHİNE DİRENİŞÇİLERİN ELİNDE

  Öte yandan Cezayir resmi haber ajansı APS, halen 60 kadar rehinenin direnişçilerin elinde olduğunu bildirdi. APS, ayrıca sabah saatlerinde de 573 Cezayirli rehine ile birlikte, 132 yabancı uyruklu rehineden yaklaşık 100'ünün serbest bırakıldığını duyurdu. Cezayir ordusu, dün rehineleri kurtarmak için tesise operasyon gerçekleştirmiş, ancak çıkan çatışmada 30 rehine ile en az 11 direnişçi hayatını kaybetmişti.

  Görüş Bildir