Euro
10.3693
0.58%
Dolar
8.8453
0.95%
Altın
496.98
1.24%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
374.428
-4.17%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C

  CHP Anayasa masasına 6 şartla oturacak

  CHP, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun yapacağı ilk toplantısı öncesi “yol haritası”nı ve izleyeceği stratejiyi netleştirdi.
  • Haber Merkezi
  • 31.01.2016 - 10:22
  CHP Anayasa masasına 6 şartla oturacak

  CHP Anayasa masasına 6 şartla oturacak #1

  Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman’ın başkanlığında ilk toplantısını 4 Şubat Perşembe günü yapacak olan Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda; CHP’yi Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, Balıkesir Milletvekili Namık Havutça ve Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan temsil edecek.

  Habertürk'ün haberine göre CHP’nin, toplantıda gündeme getireceği başlıklar ve talepler şöyle:

  EŞZAMAN ŞARTI

  Darbe yasaları, Anayasa ile eşzamanlı olarak değişmeli. Gerekirse yasalar için yeni bir komisyon kurulabilir. CHP, “Önce Anayasa, sonra yasalar değişsin” yaklaşımını kabul etmeyecek. Aynı heyet, alt metinleri tarasın, alt metinlerle beraber çalışma yapsın.

  KURUCU İRADE

  Kurucu irade, diğer deyişle Anayasa’nın ilk 4 maddesi tartışılmayacak. Ne bu Meclis’in ne de komisyonun Anayasa’nın ilk 4 maddesini değiştirme yetkisi var.

  SİSTEM EKSENİ

  Anayasa çalışmaları, parlamenter sistem ekseninde yürütülmeli. Sistem, kişilerin ihtiyaçlarına göre şekillenemez. Hükümet sistemi açısından parlamenter demokrasinin zaaflarını da giderecek yöntemler bulunmalı. Cumhurbaşkanı’nın yetkilerinin kısılacağı, TBMM’nin daha etkin çalışacağı hükümet sistemi hedeflenmeli.

  BAŞKANLIK SİSTEMİ

  Başkanlık sistemi, Anayasa sürecini boğmamalı. Başkanlık sistemine yönelik tartışmaların parçası olmayız. Başkanlık sistemi, demokrasiyi ve Türkiye’nin üniter yapısını tehdit eder.

  OYBİRLİĞİ ŞARTI

  Komisyonda kararlar, oybirliğiyle alınmalı. Bu süreç, Anayasa yapımının yanı sıra darbe ile yüzleşme ve arınma için önemli bir olanaktır. Gerçekten darbe ile yüzleşme ve arınma niyetinde olanlar varsa masaya oturulmalı.

  KOMİSYONLAR

  Meclis Başkanı, ihtisas komisyonlarını çalıştırmalı. Sanki “Sistem tıkanıyor” algısı yaratmak için özel bir çaba var. Hiçbir komisyon çalışmıyor. Uzlaşma Komisyonu’nda TBMM Başkanı’na “Komisyonları çalıştırın” çağrısı yapılmalı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir