Euro
15.1503
-0.79%
Dolar
13.4098
-0.46%
Altın
794.11
0.06%
Borsa
1918
-4.64%
Bitcoin
463.180
-6.54%
2ºC
İstanbul
Çok bulutlu 2 C

  CHP komisyonda önerdi: NATO'dan çıkalım

  Darbelerin arkasında NATO destekli illegal yapılanmaların olduğunu ileri süren CHP'li vekil: "Türkiye NATO'dan çıkmalı"
  • 19.11.2012 - 16:51
  CHP komisyonda önerdi: NATO'dan çıkalım

  CHP komisyonda önerdi: NATO dan çıkalım #1

  Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nun bazı üyeleri, komisyon raporunun "öneriler" kısmında yer almasını istedikleri hususları Komisyon Başkanlığı'na iletti. Bu husulardan arasında en çok dikkat çekeni ise CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker'den geldi.

  "NATO ÜYELİĞİNDEN ÇIKMA DÜŞÜNÜLMELİDİR"

  CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, askeri darbelerin dış desteklerine dikkati çekerek, raporda şunların yazılmasını istedi:

  TAM BAĞIMSIZ BİR TÜRKİYE İÇİN

  "ABD'nin Türkiye'deki darbeleri, etkisi altındaki NATO vasıtasıyla daha da detaylı bir söylemle NATO'nun ülkemizdeki illegal örgütlenmeleri vasıtasıyla gerçekleştirdiğinden hareketle, bu örgütlerin mutlaka dağıtılması ve üyelerinin cezalandırılması gerekmektedir. NATO şemsiyesi altında bu gerçekleştirilemiyorsa, tam bağımsız ve demokratik bir Türkiye için NATO üyeliğinden çıkma seçeneği de düşünülmelidir.

  GEÇMİŞİMİZLE YÜZLEŞMELİYİZ

  Faili meçhul cinayetleri araştırma komisyonu kurulmalıdır. Bu komisyon aracılığıyla Türkiye geçmişiyle yüzleşmelidir. 12 Mart ve 12 Eylül dönemlerinde idam edilenlerin TBMM tarafından iade-i itibarlarının yapılması için gerekli adımlar atılmalıdır. Darbe dönemlerinde ekonomik, siyasi, sosyal ve ailevi olarak zarar görenlerin tespiti ile ilgili bir Meclis araştırma Komisyonu kurulması gereklidir."


  Görüş Bildir